В новогодишните си обещания често включваме придържането към по-здравословни хранителни навици. Рядко обаче го спазваме за дълго. Добрите новини за онези от нас, които наистина се стремят към по-здравословен начин на живот, са, че не е нужно да променят изцяло диетата си.

Захарта и положителните ефекти за тялоти ни, ако я спрем дори за месец

5 неща, които се случват, когато спрем захарта

Струва си да опитаме

В помощ може да ни бъде т. нар. хронохранене. "При него всичко опира до времето на хранене", казват лекарите. Те обясняват, че хронохраненето е ограничено във времето хранене. Това подсказва, че храненето "по график" всъщност е благоприятно, тъй като отговаря на естествения ритъм на тялото ни. То е свързано с намален риск от хронични заболявания като диабет и хипертония, както и подобряване на съня. Освен това помага в борбата с килограмите и в контролирането на кръвното налягане.

По думите на специалистите избягването на храненето късно вечер е от ключово значение. При хронохраненето идеята е да скъсим периода от време, в който се храним. Ако например закусваме сутрин в 7 ч. и вечеряме в 20 ч., то е добре да се стремим да съкратим периода на хранене от 13 на 11 или 10 часа.

Снимка 604593

Източник: iStock

Учените препоръчват да избягваме късното хранене, тъй като тялото инициира хормонален отговор всеки път, когато ядем нещо. Това означава, че ако ядем през период от време, когато не изразходваме много енергия, ще увеличим апетита си. Освен това храненето късно вечер е свързано с нарушена метаболитна функция, пише Very Well Health.

Трансмисивни тумори - раковите заболявания, които могат да се разпространят чрез контакт

Раковите заболявания, които могат да се разпространят чрез контакт

Къде се срещат

"Вечер нивата на кръвната захар са високи. Тъй като тогава вероятно лежите и не правите нищо, тя остава повишена", обясняват лекарите. И за да я поддържаме в здравословни граници, е добре да се придържаме към хронохранене, но и като не забравяме да вечеряме по-рано, съветват още те.