За съжаление, хъркането е често срещан проблем. Да, именно проблем, тъй като е свързан не само с това, че е нещо доста неприятно за близките около нас, но е и следствие от различни състояния на организма.
Според редица проучвания около 40% от възрастните хъркат от време на време, а цели 20% хъркат редовно. Оказва се дори, че това не е само приоритет на хората в зряла възраст, а се среща се дори при едно от 10 деца.
За съжаление, хъркането не е нещо лесно преодолимо. Често дори на хората, системно системно издаващи звуци по време на сън, се препоръчва да посетят лекар и да предприемат редица мерки.
Източник: iStock
И все пак, има някои лесни трикове, които бихме могли да приложим в ежедневието си, пише Showbizz Daily. Но най-важно значение e здравословният начин на живот, свързан с повече движение.
Загубата на килограми със сигурност може да помогне в тази насока, тъй като хората с наднормено тегло често имат допълнителна тъкан в гърлото си, която затруднява дишането през нощта. А физическата активност спомага за изграждане на мускулния тонус на горните дихателни пътища.
И не само храната, но и напитките, които консумираме, имат значение. Добре е да се избягват газираните, както и алкохолът - особено два часа преди лягане. Те могат да повлияят на централната нервна система и да отпуснат допълнително мускулите, включително и тези в гърлото. За сметка на това пък е добре да се наблегне на водата. Около два литра вода на ден помагат на тялото да се хидратира и да избегне наличието на слуз, която също може да доведе до хъркане.
Източник: iStock
Спането на една страна е добър начин да намалим нежеланите звуци по време на сън, както и повдигането на матрака (ако има подобна опция) или използването на висока възглавница. Добре е повдигането да бъде с около 10 сантиметра. Може дори да прибегнем и до специално залепващи се ленти за нос, които помагат на въздушната струя да преминава по-лесно през носната преграда.
Поставянето на овлажнител в помещението, в което спим, може да повлияе на хъркането, тъй като влажният въздух улеснява дишането.
Разбира се, тютюнопушенето е съществен критерий за това дали хъркаме или не. Изключително вредното хоби запушва носа и фаринкса, което води до усложняване на дишането през нощта.
И най-неприятното и дори парадоксално по отношение на хъркането е, че то обикновено не пречи особено на съня на този, който "произвежда ужасните звуци". Въпросът по-скоро е какво да направят хората около него. Според някои проучвания, ако те просто докоснат дори и леко хъркащия, мозъкът му започва да работи отново и мускулите в гърлото се активират. Това спира хъркането. Но, за съжаление, за малко - докато не заспи отново дълбоко.