Всеки ден се движим, дори и да не спортуваме. Дори и да прекарваме времето си предимно вкъщи, все пак ходим от стая в стая, изчакваме и слизаме по стълби, чистим, простираме. Оказва се обаче, че изобщо не трябва да разчитаме на тази минимална физическа активност да поддържа добрия ни тонус.
В ново проучване се изследва как движението се отразява на краткосрочната ни памет, уменията ни за решаване на проблеми и обработването на информация. Участниците са почти 4500 британци, като за да бъде проведено изследването, на бедрата им са били прикрепени монитори за активност. Така е можело да бъде проследено движението им през целия ден.
Резултатите от проучването показват, че при хората, които прекарват дори малко време (шест до девет минути) в по-енергични дейности, в сравнение със седене, спане или други спокойни дейности, са отчетени по-високи когнитивни резултати.
Добре е да имаме предвид, че за умерената физическа активност се считат бързото ходене, карането на велосипед, както и тичането нагоре и надолу по стълби. Енергичните движения, сред които са например аеробните танци, джогингът, плуването и колоезденето, ни действат благоприятно като ускоряват сърдечната честота и дишането ни.
Източник: iStock
Според проучването, публикувано в понеделник, 23 януари, в Journal of Epidemiology & Community Health, умерените до енергични движения всеки ден в рамките на до 10 минути подобряват работната памет на участниците. Освен това оказват най-голямо въздействие върху изпълнителните процеси като планиране и организиране.
"Да, това също може да означава, че дори минимални промени в ежедневието ни могат да имат последствия за мозъка ни", споделят учените.
Лошите новини тук са за онези, които прекарват повече време в сън, седене и правят единствено леки движения. Те просто действат отрицателно на мозъка ни. Проучването показва, че когато умерената до интензивна физическа активност се замени с леко интензивни упражнения или сън, когнитивните способности намаляват.
Все пак, добре е да не забравяме, че доброто качество на съня е особено важно за добрата функция на мозъка. Учените отбелязват, че прекомерното спане също може да е свързано с влошаване на когнитивните ни функции. Според тях качеството на съня е дори по-важно от продължителността. За да се проверят констатациите на изследователите обаче, е необходимо да се направят допълнителни проучвания, пише CNN.