Както знаем, начинът на хранене има съществена роля за здравето ни, като някои храни могат да повишат или намалят риска от различни заболявания. И въпреки че не можем да определим колко точно ще живеем, диетата също има връзка с дълголетието.

Как лютите чушки помагат при диабетна невропатия

Помагат ли лютите чушки при диабет

Ключът се крие в капсаицина

Според ново проучване яденето на много плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни (овес, кафяв ориз, киноа и булгур) намалява риска от преждевременна смърт. Учените забелязват, че хората, които се хранят повече с такива храни, по-рядко страдат от сериозни заболявания.

Изследването е продължило цели 10 години и е проследило повече от 126 000 участници от Обединеното кралство. То показва, че приемът на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни намалява общата смъртност с 16%. При смъртните случаи от сърдечно-съдови заболявания намаляването е с 8%, при рак със 7%, при инсултите с 16%, а при инфарктите с 14%, пише Express.

Снимка 612210

Източник: iStock

"Констатациите показват, че една здравословна растителна диета с ниско съдържание на животински храни, сладки напитки, закуски и десерти, рафинирани зърнени храни, картофи и плодови сокове е свързана с по-нисък риск от смъртност и хронични заболявания сред възрастните в Обединеното кралство", казват учените.

Олеинова киселина, мононенаситена мазнина, фибри, витамин Е, маслини и колко полезни са те

Колко полезни са маслините

Стига да внимаваме с количеството

Този здравословен начин на хранене е и полезен за нас, независимо от установените рискови фактори за хронични заболявания и генетична предразположеност. Но въпреки че растителните диети вече имат популярност като по-здравословни и по-екологични, "липсва цялостна оценка на тяхното качество във връзка с риска от смъртност и сериозни хронични заболявания", заключават изследователите.