Веднъж годишно, след събиране на реколтата от ананаси, стъблата и листата на плодовете, които никак не са малко, се изхвърлят, защото не се използват за нищо.
Вместо да отиват на боклука, ананасовите листа обаче вече могат да влязат в употреба, при това по доста интересен начин.
Учените от университета Путра се опитват да намерят приложение за отпадъците от ананаси в района Хулу Лангат, който се намира на около 65 км от столицата на Малайзия, Куала Лумпур.
Malaysian researchers have developed a method to transform the fibre found in normally discarded pineapple leaves to make a strong material that can be used to build the frames for unmanned aircraft, or droneshttps://t.co/QuQoxD1jYq
— Thomson Reuters Foundation News (@TRF_Stories) January 5, 2021
Така се стига до разработването на метод за превръщане на фибрите от листата на растението в здрав материал, който може да се използва за изработване на дронове за еднократна употреба, съобщи Reuters.
Според професор Мохамед Тарик, ръководител на проекта, дроновете, направени от биокомпозитния материал, са с по-добро съотношение здравина-тегло от произведените от синтетични влакна. Те са и по-евтини, леки и се разграждат за около две седмици, ако се заровят в земята.
A team of Malaysian researchers are transforming pineapple leaves into strong materials that can be used to build frames for unmanned aircraft or drones https://t.co/CvJe2Khzay pic.twitter.com/9ZizPEVW7g
— Reuters (@Reuters) January 5, 2021
Прототипите летят на височина 1000 м и остават във въздуха около 20 минути. Специалистите се надяват да създадат по-големи дронове с тази технология, които да могат да побират по-голям товар, например образни сензори, и да бъдат използвани в селското стопанство и за въздушни наблюдения.
"Нашата роля е да помогнем на фермерите да увеличат добива си и да улеснят работата си", казва Уилям Робърт Алвисе от Малайзийското общество на безпилотните дронове - неправителствена организация, която подпомага проектирането на летящите джаджи.