Всички сме чували израза, че човешкото тяло е сложен механизъм. Но едва ли си даваме сметка каква точно е истината зад него и колко точно е сложна тя. Според науката, всеки човек е фино настроен оркестър от повече от 37 трилиона клетки. А тяхното картографиране е едно от най-големите предизвикателства пред биологията. Но сега е постигнат значителен пробив.
Всичко започва през 1665 г., когато английският учени Робърт Хук открива клетки, разглеждайки корк под микроскоп. Той решава да използва точно тази дума за определение, защото шарките, които вижда, му напомнят на блокове от килии на монаси. А 200 години по-късно учените разбират, че клетките са основната единица в човешкото тяло. Въпреки това, за тях се знаеше много малко, както и за това как гените и различните заболявания им влияят.
През 2016 г. стартира проект за създаване на атлас на клетките в човешкото тяло. На този етап са проведени анализи на повече от 100 милиона клетки в над 10 хиляди души от над 100 страни по света. А тази седмица бяха публикувани междинни резултати, които се определят като "скок в разбирането на човешкото тяло".
Human Cell Atlas #HCA now enriched by integrated transcriptomic data on neural #organoids | In a @Nature study, researchers from @TreutleinLab @ETH_en and scientists @Roche @IHB_Research and @HelmholtzMunich present the Human Neural Organoid Cell Atlas https://t.co/8LPhoNwZCO pic.twitter.com/OULv26uM69
— D-BSSE, ETH Zurich (@ETH_BSSE) November 21, 2024
Този "Атлас на човешките клетки" се сравнява с подобна карта, изготвена през XV век. Сравнява се и с Google Maps, защото има висока разделителна способност и дава много подробна информация както за самите клетки, така и за процесите, в които те участват. Той ще бъде публикуван в пълния си вид през 2026 г., обхващайки 18 биологични мрежи, най-сложната от които е мозъкът. Клетките на стомашно-чревния тракт пък са над 1.6 милиона.
На него се възлагат надежди да запълни липсващата връзка между гените, болестите и лечебните терапии. Преди се смяташе, че в човешкото тяло има само 200 различни вида клетки, но сега учените знаят, че са хиляди. В хода на изследванията се откриват и нови, неизвестни досега видове клетки, като йоноцитите в дихателните пътища. Твърди се, че техният по-задълбочен анализ може да помогне за откриване на лечение на някои заболявания и генетични състояния, засягащи дихателната система.
Различното и ценното на проекта "Атлас на човешките клетки" е и че се анализира не само един организъм, а представителна извадка от целия свят, което прави резултатите международно достоверни и им дава много по-голяма научна стойност. И така бъдещите лечения и терапии, които ще могат да се изработят на базата по-доброто познаване на клетките, ще бъдат общовалидни. Защото все пак не бива да забравяме за генетичните особености на различни раси, пише CNN.
An ambitious plan to create a Human Cell Atlas of all 37 trillion cells in the human body hopes to transform our understanding of how bodies work. https://t.co/kdSu7tDHRE pic.twitter.com/95WhA6GXPY
— IBMS #AtTheHeartOfHealthcare (@IBMScience) November 21, 2024