Любителите на суши стават все повече, но, разбира се, не липсват и онези, според които да ядеш сурова риба не само, че не е вкусно, но не е и здравословно.
Няма да спорим с нито една от двете страни, все пак всичко е въпрос и на вкус. Но правилно приготвено, не би трябвало да имаме проблем със сушито - то може да бъде и много полезно, съчетано с режима ни на хранене.
Източник: iStock
Причината е в рибите, които се ползват в него. И сьомгата, и рибата тон са богатите на омега 3 мастни киселини. А като към тях се добави и авокадо, което е полезно за сърцето, здравословната картинка става още по-пълна.
Източник: iStock
Но има друго суши - такова, което в състава си съдържа майонеза, крема сирене или е дори запържено. В подобни случаи мазнините и калориите се увеличават значително. Според CNN, едно рулце със скарида, темпура и пикантна майонеза може да съдържа повече от 500 калории и над 20 грама мазнини.
Източник: iStock
Не трябва да прекаляваме и със соевия сос, защото една супена лъжица от него може да съдържа около 900 милиграма натрий - приблизително 40% от препоръчителната дневна доза.
Източник: iStock
Разбира се, че и оризът е от значение - все пак е съществена част от сушито, а и в азиатската кухня, като цяло. В сушито той е лепкав, а това се дължи на захарта, солта и оцета, с които се приготвя. Това, от своя страна, е източник на рафинирани въглехидрати.
Източник: iStock
Винаги може да поискаме от сервитьора сушито ни да бъде приготвено с кафяв ориз. И в този вариант ще има захар - просто защото такава е технологията на приготвяне, но кафявият ориз е много по-богат на фибри, които пък спомагат за понижаването на нивата на лошия холестерол.
Източник: iStock
Сашими
Ще завършим с това, че употребата на сурова морска храна не е препоръчителна за бременни и хора с нарушена имунна система. И, да, ако ще правим домашно суши, задължително е да споделим на продавача на риба, че имаме намерение да я ядем сурова. Той би трябвало да ни каже подходяща ли е тази, която продава, за подобна консумация.