На всеки се е случвало да прекали с яденето или с алкохола и да стане жертва на хълцането - странна и понякога смущаваща реакция на организма. Но често не сме изпаднали в нито едно от горните прегрешения, и въпреки това се разхълцваме.

Какво представлява хълцането

В естествения процес на вдишване и издишване ни помагат междуребрените мускули и диафрагмата, която представлява мембрана от мускули, разположена точно под белия ни дроб и над стомаха.

Когато диафрагмата се съкрати, ние вдишваме. Но внезапното съкращаване на диафрагмата, последвано от бързо затваряне на гласните струни, води до издаването на характерния за хълцането звук.

Снимка 397350

Източник: iStock

Причина за това може да бъде бързото изяждане на големи количества храна, което води до издуване на стомаха и притискане на диафрагмата, а тя, от своя страна, реагира чрез съкращаване. Газираните напитки предизвикват същия ефект, а дори и малките деца свързват хълцането с пиянството.

Друга причина да се разхълцаме може да бъде нарушена регулация на нервните пътища, отговорни за съкращенията на диафрагмата, което се предизвиква от резки промени в температурата, стрес, уплах или някакво заболяване (само в случаите, в които хълцането е хронично или продължи повече от 48 часа). Затова още от баба знаем, че за да спрем да хълцаме, трябва някой да ни стресне.

Когато поради някакъв здравословен проблем хълцането стане хронично, това може да доведе страдащия до състояние на депресия. Любопитен факт е, че най-дългото хълцане в медицинската история е 60 години.

Снимка 397351

Източник: iStock

Как да се отървем от хълцането

  • Бавно пийнете ледено студена вода.
  • Вдишайте и задръжте дъха си за кратко, издишайте и повтаряйте това три-четири пъти на всеки 20 минути.
  • Леко притиснете диафрагмата си.
  • Отхапете лимон или опитайте мъничко оцет.
  • Седнете и притиснете коленете си към гърдите, колкото е възможно по-силно, но за кратко.
  • Дишайте в хартиена торба (никога в найлонова) - въглеродният диоксид може да помогне.