Няма по-сладко усещане от това да се приберем у дома, да си свалим сутиена и да го хвърлим на дивана. Познато, нали?

През последните години все повече жени решават да кажат сбогом на банелите и дантелата. По време на локдауните една трета от жените признават, че са използвали възможността да останат без сутиен, а през 2022 г. продажбите на сутиени без банели скачат с цели 90%. Движенията за телесна позитивност, звездите, които не се притесняват да покажат зърната си и модата на "голите" рокли дадоха силен тласък на естествената визия - особено сред поколението Gen Z.

Но ако сме от онези жени, които са свикнали да носят сутиен всеки ден, преходът към "без" може да изненада тялото ни. А след години, прекарани в убеждението, че сутиенът е синоним на поддръжка, комфорт и добра форма, възниква съвсем логичният въпрос: Какво наистина се случва с гърдите ни, ако ги оставим свободни? За да отговорят на този въпрос, от Metro търсят експертното мнение на двама професионалисти - д-р Джо Уейкфийлд-Скър, известна като "професорката по сутиени" и пластичният хирург д-р Дан Марш. Ето какво казват те по темата.

Сутиените и защо не бива да ги носим

Защо да не носим сутиен

Повече вреди, отколкото ползи

Усещане за тежест и натоварване

Оказва се, че гърдите ни не са никак леки - всяка от тях тежи средно около 750 грама. И тъй като гърдите не се поддържат от мускули, а само от кожа и няколко еластични връзки, това тегло просто виси отпред на тялото ни. Без сутиен, тази естествена поддръжка се натоварва допълнително.

С времето кожата започва да се разтяга все повече, губи своята еластичност и гърдите увисват. Появяват се и стрии - нещо напълно нормално, но за някои жени това може да бъде повод за дискомфорт. А при по-голям бюст, проблемът вече не е само визуален.

Снимка 722492

Източник: iStock

Понякога, при много големи гърди, тежестта им може да доведе до увреждане на нервите в зърната, което води до загуба на чувствителност. Не е нещо, което се случва често, но е напълно възможно. Освен това, колкото повече се разтяга кожата, толкова по-големи и по-тежки стават самите гърди - под влияние на гравитацията.

Има и други фактори, които могат да повлияят на поддръжката - например изгаряне от слънце, тютюнопушене, липса на хидратация, физическа форма и възраст.

Кожа до кожа - и възможните последствия

Когато не носим сутиен, тъканта на гърдите увисва и се допира до кожата на гръдния кош. Това създава топла, влажна среда - идеална за поява на раздразнения и инфекции.

Снимка 722489

Източник: iStock

Една от най-често срещаните е гъбичната инфекция, причинена от кандида - тя се проявява като червени, сърбящи петна под гърдите. В някои случаи може да се развият и по-сериозни състояния като дерматит или хронични кожни възпаления, включващи болезнени пъпки и гнойни възли, които са трудни за лечение.

Разбира се, не е задължително да носим сутиен с банели - дори обикновен памучен, дишащ модел може да предпази от подобни проблеми. Естествено, зависи и точно колко големи са гърдите ни.

Болка - не само в гърдите

Около половината от жените във Великобритания се оплакват от болки в гърдите. В такива случаи, добрият сутиен може да бъде наистина полезен - особено при болка, свързана с движение или възпаление.

Снимка 722490

Източник: iStock

Без сутиен дискомфортът може да се засили, а при по-големи гърди не е изключено да се появят болки и в гърба, и във врата. Да си представим си, че носим килограм-два на гърдите си всеки ден без никаква поддръжка - това натоварва сериозно целия гръбначен стълб.

5 грешки при избора на сутиен, които почти всяка жена прави

5 грешки при избора на сутиен, които почти всяка жена прави

Волно или неволно

А от естетическа гледна точка

Да, има и визуални ефекти. Когато гърдите дълго време не са поддържани, обемът в горната им част постепенно се губи, формата се променя, и те започват да увисват. При жени с импланти, липсата на сутиен може да доведе до това, че и те започват да се "спускат" надолу.