Често говори за здравето на сърцето или на мозъка, но също толкова често забравяме колко важни са и другите органи в човешкото тяло. Забравяме (или пък не сме наясно) и каква вреда им нанасяме с някои на пръв поглед обикновени навици от ежедневието, които обаче при обичайно повторение може да имат значително негативен ефект върху здравето ни.

Безобидните (на пръв поглед) навици, които състаряват мозъка

Безобидните (на пръв поглед) навици, които състаряват мозъка

Всичко е в наши ръце

В случая говорим за бъбреците. На тях е отредена съществената функция да филтрират кръвта и да я пречистват от вредните токсини и всички ненужни вещества, които се натрупват в тялото ни по една или друга причина. И когато работата им бъде нарушена, това може да има сериозни последствия - като например проблеми с кръвното налягане, сърдечни заболявания и проблеми с опорно-двигателния апарат.

И ако вредата се нанася за дълъг период от време, това може да доведе и до бъбречна недостатъчност - състояние, единственият изход от което е или хемодиализа, или трансплантация. Това определено звучи плашещо, затова е добре да знаем с какво и как вредим на бъбреците и тяхното функциониране, за да можем да намалим максимално негативния ефект, преди да е станало прекалено късно.

Бъбреците са малки, но с голямо значение

Източник: iStock

Бъбреците са малки, но с голямо значение

Вода

Да пием достатъчно вода всеки ден е важно за функционирането на всеки един орган в човешкото тяло и бъбреците не правят изключение. При дехидратация нивата на минерали и други отпадъчни продукти в урината се увеличават, а това увеличава и риска от уринарни инфекции и камъни в бъбреците.

Затова е наистина важно всеки ден да изпиваме тези 1.5-2 литра вода, за които всички говорят. С тях изхвърлянето на токсините от организма е много по-лесно и ефективно.

Алкохол

Консумацията му в по-големи количества уврежда не само сърцето, мозъка и черния дроб, но и бъбреците. Вредата идва от там, че алкохолът дехидратира тялото, следователно променя начина на функциониране на бъбреците. Неговото преработване от организма също натоварва тези органи, защото те трябва да работят по-усилено.

Алкохолът отново в ролята на враг

Източник: iStock

Алкохолът отново в ролята на враг

Сън

Въпреки че може да ни звучи странно, има някои научни доказателства, че качеството и продължителността на съня са свързани с вероятността от развитие на бъбречно заболяване. И това е още една причина да спим поне 6 и не повече от 10 часа на денонощие.

Обезболяващи

Често прибягваме до тях, когато ни заболи я глава, я нещо друго. Важно е обаче да намалим минимално консумацията им, особено ако попадат в групата на нестероидните противовъзпалителни като ибупрофен, както и аспирин.

Този тип лекарства увреждат бъбречните каналчета. Това са малки тръбички, които връщат филтрираните хранителни вещества и течности обратно в кръвта. А когато тяхната функция е нарушена, се стига до намален приток на кръв към органите и възпалителни процеси.

Освен да помагат, някои лекарства и ни вредят

Източник: iStock

Освен да помагат, някои лекарства и ни вредят

Тютюнопушене

Това е един от най-вредните навици за здравето ни като цяло. А когато говорим в частност за бъбреци се подчертава, че вредата идва от токсичните химикали като кадмий, които могат да ги увредят сериозно. Също така цигарите нарушават правилното кръвоснабдяване до различни органи, включително и бъбреците.

Увеличават и риска от диабет и сърдечно-съдови заболявания, които могат допълнително да натрушат правилното им функциониране, обяснява ScienceAlert.

Хранене

То може както да ни помогне, така и да ни навреди. Много е важно какви избори правим ежедневно, а конкретно за бъбреците е от съществено значение да избягваме максимално ултрапреработените храни, както и да намалим приема на сол. 

Храните, преминали през сериозна обработка, съдържат редица вещества, които увреждат бъбреците. А тези с високо съдържание на сол вреди на баланса между калий и натрий в организма, с което нарушава правилното функциониране на органите.

Впечатляващо въздействие на нара върху здравето на бъбреците

Още една впечатляваща полза от нара

Пък и е толкова вкусен

Важно е и да не влизаме в графата наднормено тегло, защото голямото количество мазнини уврежда бъбреците директно, а и косвено като се превръща в предпоставка за диабет и сърдечно-съдови заболявания. Освен това е доказано, че дори 30 минути аеробни упражнения няколко пъти седмично намаляват значително риска от бъбречни заболявания.