Времената, в които "блъскането" във фитнес залата с часове беше повод за гордост са категорична отживелица. Както се променя начинът, по който живеем, комуникираме и ядем, така се променят и видовете тренировки, които предпочитаме.

Американският колеж по спортна медицина проведе поредното си международно изследване за тенденциите във фитнеса през 2018 г. В анкетата са взели участие над четири хиляди професионалисти от целия свят. А от отговорите им може да се изведат няколко основни извода.

Снимка 334701

Източник: iStock

Забелязва се голям отлив от желаещи да тренират по план, създаден от поредното приложение за смартфон, събрало в себе си десетки упражнения. Явно се е стигнало до извода, че от подобни има смисъл само в първите дни, когато мотивацията е над всичко.

Бързо, по-бързо

Вместо това, спортуващите в хора в световен мащаб все повече се насочват към тренировки, които не изискват много време, но са наистина ефективни. Това са например HIIT тренировките (високоинтензивни, интервални тренировки).

Снимка 334700

Източник: iStock

Първоначално този начин на трениране се използва от лекоатлетите, но все повече навлиза и сред любителите. Идеята е да се редуват етапи на много високо натоварване (кардио) с такива по-ниски темпове. Например, 30-минутен крос, комбиниран с 10-минутен джогинг за регулиране на пулса. 

Важно е да се отбележи, че подобен тип тренировки не случайно са предназначени изначало за професионалните спортисти. При тях рискът от травми е много по-голям, затова е добре да не действаме самосиндикално, а да потърсим консултация със специалист.

Заедно е по-добре

На второ място се нареждат груповите тренировки с повече от петима участника. Те са с добавена стойност, защото не само спомагат за поддържането на физиката ни, но и подобряват социалните ни контакти. 

Снимка 334697

Източник: iStock

Груповите тренировки включват и треньор - лидер. Те карат участниците и да се приобщават към дадена група, споделяйки общи интереси. Видовете групови занимания са много и са съобразени с желанията и физическата подготовка на всеки трениращ. Именно това разнообразие ги поставя на толкова висока позиция.

На друго ниво

Всички иновативни джаджи, които могат да влязат в употреба, докато тренираме, заемат почетното трето място. Веднага се сещаме за смарт гривните, които измерват не само крачки и разстояние, но и основни физически показатели.

Снимка 334699

Източник: iStock

Има още и смарт очила, както и GSP тракери. Технологията все повече се развива в тази сфера и със сигурност можем да очакваме иновации в следващите месеци. 

Лесно, но не съвсем

На четвърто място анкетираните са поставили тренировките със собствено тегло. Те са актуални в последните няколко години, но отстъпват с две позиции назад от 2017 г.

Снимка 334696

Източник: iStock

При тях се изисква минимум екипировка и уреди, затова и са предпочитан вариант от мнозина. И не, не говорим само за лицеви опори.

Сила и издръжливост

Силовите тренировки запазват своята позиция, както и интереса на много фенове на фитнеса. Някои от тях наблягат само на сериите с тежести с цел да изградят по-добра мускулатура.

Снимка 334694

Източник: iStock

В подобни случаи е препоръчителна консултация с фитнес инструктор, който да разнообрази режима с цел оптимални резултати.

Именно заниманията със сертифицирани треньори и инструктори заемат шестата позиция. След тях е все по-популярната йога във всичките й разновидности.

Снимка 334695

Източник: iStock

Функционалният фитнес (за поддържане за тонус) също продължава да бъде сред топ 10. Там има място и за тренировките за индивидуалните фитнес планове, както и тренировките за по-възрастните любители на спорта, пише CNN.