Има различни теории, които защитават или са против тезата, че имаме необходимост да подпомагаме организма си да се прочиства, като правим т.нар. детоксикация. Само че живеем във времена, в които често консумираме храни, които буквално ни тровят.

Всеки, който е правил нещо подобно на прочистваща диета (макар и само ден на ябълки и чай), знае, че на следващия ден му е леко, пълен е с енергия, кожата и очите му са свежи и бистри. Така че съвсем не е излишно понякога да минаваме на разтоварваща диета или да консумираме повече храни, които подпомагат естествената детоксикация на организма. Ето 10 предложения.

Снимка 328937

Източник: iStock

Детоксикираща вода 

Добавете чаена лъжичка морска сол в чаша топла вода, джинджифил, и лъжица ябълков оцет (лимонов сок). Може да направите по-голямо количество в бутилка и да я съхранявате в хладилник. Всеки път, когато се чувствате жадни, пийте по чаша. Прочистването е гарантирано.

Снимка 316738

Източник: iStock

Цвекло

Този суперполезен корен съдържа желязо, калций и антиоксиданта бетаин, който е растителен пигмент, отговорен за отличителния червен цвят. Бетаинът подобрява клетъчната структура и подпомага регенерацията на клетките в черния дроб (основния център за прочистване на организма).

Ползите от червеното цвекло

Ползите от червеното цвекло

Намалява риска от сърдечно-съдови заболявания

Ако варите цвеклото, го правете с кората му, тъй като така запазвате полезните му качества. Естествено сокът от сурово цвекло е най-мощният детоксикатор, но е хубаво приемът му да става тридесетина минути след изцеждането. Сокът трябва да се съхранява в тъмен съд. За по-приятен вкус може да добавите ябълка, морков или портокал.

Ако изпиете повече от 50-100 мл чист сок от цвекло, е твърде възможно да ви заболи стомах. То е изключително вкусно с настърган морков и лимон в една голяма сезонна салата.

Снимка 278573

Лук и чесън

За какво ли не са полезни лукът и чесънът, но специално за прочистването на организма служат техните флавоноиди, които помагат на производството на глутатион - един от най-силните антиоксиданти.

Той стимулира черния дроб да произвежда ензими, които филтрират токсичните остатъци в храносмилателната система. В допълнение те имат мощни антибактериални, антипаразитни и имунно-стимулиращи свойства.

Снимка 304418

Източник: iStock

Зелени зеленчуци

Тъмнолистните зеленчуци прочистват храносмилателния тракт чрез хлорофила. Този растителен пигмент служи за фотосинтезата, но освен това има способността да се свързва с токсините и други свободни радикали, за да ги превърне в неутрални материали. Той също така почиства тежките метали, които се натрупват в нашето тяло. Хлорофилът също има противовъзпалителни свойства и алкализира организма.

Снимка 304638

Източник: iStock

Цитруси

Цитрусовите плодове са чудесни за нашата храносмилателна система, защото са пълни с витамин С и са богати на антиоксиданти. Те активират чернодробните ензими и прочистват червата. Перфектният детоксикиращ старт на деня е чаша хладка вода с един лимон вътре.

Снимка 302148

Ядки и семена

Идеалната храна в забързаното ежедневие. Винаги под ръка може да имате шепа бадеми, които ще ви заситят. Редовният им прием ще ви помогне да се отървете от мастните депа, които се натрупват около черния дроб и го затормозяват.

Орехите поддържат високи нива на киселината аргинин, която помага на черния дроб. Смляното ленено семе осигурява влакна, които чистят токсините. Слънчогледовите семки осигуряват магнезий - минерал, който поддържа нивото на кръвното налягане, спомага за поддържане на стабилен сърдечен ритъм и увеличава липолизата - процесът, чрез който тялото освобождава мазнини.

Снимка 307696

Източник: iStock

Кисело мляко

Киселото мляко е пълно с пробиотици и осигурява здрави бактерии, които укрепват естествената флора, подпомага храносмилането и стимулират имунитета. Добрите бактерии в червата спомагат прочистването. 

Снимка 334020

Източник: iStock

Чай от глухарче

Билката помага на черния дроб да се отърве от токсините и утайките в кръвта. Зеленият чай е много по-богат на антиоксиданти в сравнение с черния. Хубавото е, че може да си наберете глухарче отвсякъде. 

Джинджифил

Намалява задържането на течности, поддържа правилното функциониране на дебелото черво и го освобождава от отпадъци и токсини. Джинджифилът помага за подобрява производството на храносмилателни сокове, предпазва тялото от инфекции, повишава метаболизма и поддържа функциите на черния дроб.

Има многобройни начини за приемането на джинджифил. Опитайте корена сушен или настърган в чай с мед и лимон, или го добавете към вашето смути, салата или супа.

Снимка 334021

Източник: iStock

Моркови

Морковите също са богати на глутатион (като цвеклото) и са едни от най-мощните детоксикиращи зеленчуци. Те също са пълни с бета-каротин и витамин А. Морковите са много полезни за сърцето и подпомагат цялостната функция на имунната система.