В последните години пробиотиците станаха изключително актуални, но предимно под формат на таблетки и хранителни добавки, които не струват малко. А полезните бактерии, които се предписват най-вече при употреба на антибиотици, се съдържат и в редица продукти, които слагаме на трапезата.
Кисело мляко
Първата храна, която ни идва наум, когато говорим за пробиотици. В България има вековни традиции в създаването на кисело мляко с бактерията Лактобацилус булгарикус, и в търговската мрежа се намират млечни продукти, обогатени с пробиотици.
Кефир и извара
И двата продукта са налични на пазара и ни набавят не малка доза пробиотици. Освен това са с високо съдържание на калций. Така подпомагаме здравето и на червата, и на костите. Може да ги овкусяваме по избор с различни добавки.
Кисели краставички
И тук имаме процес на ферментация, който се оказва ключов за наличието на пробиотици в даден продукт. Може както сами да си затваряме буркани с тази зимнина, така и целогодишно да си я набавяме от близкия магазин, стига краставичките да не са просто мариновани.
Гауда и пармезан
Преминали през специфичен процес на ферментация, тези сирена също съдържат много полезни за чревната флора бактерии. Ето още един плюс в полза на любимата пица.
Ябълков оцет
Отново ферментация и отново пробиотици. Киселата течност подпомага функциите на храносмилателната система. За най-добър ефект оцетът трябва да е нефилтриран.
mar-chak
на 19.04.2018 в 19:51:38 #1Котидж сирене на български език е извара. Стига сте превеждали папагалски, малко повече старание и знание!