Всеки от нас се е будил посред нощ от неприятен кошмар. Минути след това не можем да осъзнаем дали това, което ни се е привидяло, е реалност, или просто гаден сън. Въпреки че подобни преживявания са по-скоро рядкост, ето една причина, която ги прави по-често срещано явление.

Липсата на сънища е тревожен сигнал за здравето

Липсата на сънища е тревожен сигнал за здравето

Заплашва ни епидемия от несънуване

Температурата в спалнята е един от водещите фактори, от които зависи качеството на съня. Знаем, че е по-добре да спим на студено, отколкото в прекалено топло помещение. Оптималната температура за заспиване е между 16 и 18 градуса.

Освен че през лятото ни е по-трудно да се унесем заради жегата, оказва се, тогава сънуваме и повече кошмари. По същата тази причина. Неспокойният сън и буденето през нощта често са гарнирани със сънища, включващи убийства, зомбита и какви ли не страхотии.

Снимка 349905

Източник: iStock

Тази зависимост е установена от учени от British Sleep Society. Обяснението е просто - когато спим на пресекулки, мозъкът ни не може да изключи. А по-високата му активност води до генериране на сънища, които не винаги са приятни.

Телесната ни температура също трябва да спадне с поне един градус, докато спим, за да успеем да си починем пълноценно. А ако в спалнята е прекалено топло, това няма как да се случи. Дори се получава обратният ефект.

Защо сънуваме повтарящи се кошмари

Защо сънуваме повтарящи се кошмари

Причината е в будната ви същност

 

Според лекари и учени, спането на подходяща температура може да предотврати и хъркането, както и сънната апнея. Разбира се, през топлите месеци е трудно да поддържаме препоръчителните градуси. Но за да се справим по-добре с тази задача, има няколко трика.

Снимка 349907

Източник: iStock

Спалното бельо трябва да е само от естествени материи, които не предизвикват запарване. Също така, не трябва да се храним непосредствено преди сън. Обработването на храната предизвиква повишаване на телесната температура, пише Daily Mail.