В днешно време човек да може да открие всичко в супермаркета. Хубаво е обаче да се замислим какво точно консумираме. Защото имаме възможност да си хапваме ягоди през зимата или тиква през лятото, но дали качествата на тези продукти са добри?

Ако залитаме в разнообразието на предлаганото на пазара, може да се окаже, че пропускаме сезонните плодове и зеленчуци, а именно те съдържат най-полезните вещества, както и нужните витамини за конкретния момент.

Причината е, че сезонните растения усвояват максимално хранителните вещества от почвата. Осигуряват и голямо количество фитонутриенти, тъй като поемат нужната им слънчева светлина.

Снимка 311014

Източник: iStock

Доказано е, че храните, които съдържат фитонутриенти, са силни антиоксиданти и имат противовъзпалителни свойства.

Доказано е също, че пресните плодове и зеленчуци, които се берат и замразяват през съответния сезон у нас, са с по-добри хранителни качества от вносните "пластмасови" зеленчуци.

Затова следващия път, когато си купувате спанак през зимата, знайте, че е по-добре да отворите камерата и да използвате този, който сте замразили през лятото.

Кои храни кога да консумираме?

Снимка 311022

Източник: iStock

Пролет

Пролетта е сезонът, в който трябва да хапвате много зелени продукти. Тогава има изобилие от пресни зеленчуци. Появяват се първите крехки салати, марули, спанак, коприва, лапад, пресни картофи, пресен лук и чесън.

Лято

През лятото е необходимо да приемаме по-голямо количество минерални соли и витамини. Подходящи са плодовете и зеленчуците с по-високо съдържание на вода. Освен динята, такива продукти са пъпешите, прасковите и ябълките. Сливите, смокините, кайсиите, боровинките, малините и къпините чудесно допълват цветното лятно меню. Сред зеленчуците най-сезонни са доматите и краставиците, младите бобови растения, морковите и тиквичките, пресните магданоз и копър, както и целината.

Снимка 311021

Източник: iStock

Есен

Тя е сезонът, който предлага най-голямо изобилие от пресни плодове и зеленчуци. Често прасковите, кайсиите и дините са още по-вкусни в началото на есенния сезон, защото тогава са по-узрели. От друга страна, есента впечатлява и със свое собствено цветно разнообразие. Круши, ябълки, грозде - всичко е в цялата си прелест!

Есента е известна и като сезонът на туршиите и компотите. Правят се лютеница, кьопоолу и мармалади. Затварянето на консерви е добра подготовка за зимата и дава възможност, по време на недостиг на пресни плодове и зеленчуци, да се консумират такива от предния сезон.

Снимка 311019

Източник: iStock

През късната есен идва времето на тиквата. Най-често се пече - със захар, мед, с мляко и яйца, вари се, готви се на крем супа или на тиквеник. Все още много хора обичат да слагат кисело зеле, което е много полезна зимна салата, а също така се използва за готвене.

Колко полезни са консервираните храни

Колко полезни са консервираните храни

Време е за зимнина. Но полезна ли е тя?

В този период започва нашествието на бобовите и зърнени храни, картофи, ориз и кореноплодни зеленчуци. Ядките са силно препоръчителни през този сезон. Орехите, бадемите, лешниците и кашуто са силно хранителни и притежават безкрайно много полезни действия.

Зима

Зимният период е времето, през което започваме да се храним повече, да готвим по-тежки ястия и да прекаляваме с калориите. Предимно се консумират месни и млечни продукти. Засилва се употребата на бобовите храни и на ядките.

Снимка 311015

Източник: iStock

Така че, ако искате да избегнете подобен тип хранене, можете спокойно да си приготвяте повече салати с ряпа, алабаш, авокадо, репички, цвекло, моркови и ябълки. Слагайте вътре ядки, и овкусявайте с лимон, ябълков оцет. Не забравяйте за типичния за сезона чесън, който е известен като природен антибиотик и имуностимулант.

Най-хубавата страна на зимата е, че може да прекалявате с цитрусите. Фрешовете от портокали, грейпфрути и лимони са най-богати на витамин C. Хапвайте смело мандарини. Бананите са доста хранителни и полезни. Вече спокойно залагайте на южните плодове - нар, ананас, манго и папая. Сушените български плодове са добра алтернатива.