По стара българска традиция дойде ли края на лятото и началото на есента слагаме зимнина - домати и чушки, лютеница, туршии, сладка и конфитюри, компоти... Други потребители направо се възползват от многообразието на подобни продукти, които се предлагат в магазинната мрежа. Правят го за удобство, защото наистина консервираната храна спестява време.

А относно това дали е полезна за здравето, или не е, се ширят различни мнения

Безспорно е едно: да е правилно приготвена. Това означава да няма червен и черен пипер, бахар и пикантни подправки, чесън, ким и кимион, които да дразнят стомашно-чревния тракт, бъбреците и да обострят хронични заболявания. Някои диетолози дори отричат съдържащите се сол и захар в тях, които намаляват полезността й. А препоръката им е внимателно да се четат етикетите, ако се купува от магазин. Защото наличието на сол, пипер, оцет и други овкусители всъщност е това, което нанася потенциална вреда на организма, не толкова плодовете и зеленчуците.

Снимка 309173

Източник: iStock

Консервираната храна дори може да бъде опасна, ако е с изтекъл срок на годност, съдържа вредни, канцерогенни консерванти, стабилизатори, аромати. Поради тази причина някои диетолози препоръчват да ядем пресни зеленчуци и плодове, макар и с нитрати, отколкото в буркани или метални кутии. Като риба в кутия - абсурд! Изключение правела зимнината, затворена с продукти от собствената градина. И то - да е без подправки. Ако е лютеница, препоръката е да не съдържа мазнина и сол.

Снимка 309172

Източник: iStock

Диетологът Владимир Мутаров казва, че си приготвя лютеница с моркови, печени, но обелени чушки и домати. Овкусява я (след като отвари буркана) с копър, магданоз, лук, чесън, лимон, мазнина (зехтин обикновено), може и смлени ядки.

Учени от Университета в Калифорния пък твърдят пред The ​​Daily Mail, че е по-добре да ядем консервирани плодове и зеленчуци, отколкото да се лишаваме от тях, когато не са в сезон и цената им е солена. За проучването си те са анкетирали 42 хиляди души - от деца до възрастни хора.

Снимка 309185

Източник: iStock

Специалистите не крият, че има риск за организма от повече калории и захар. Но и техният съвет е да четем етикетите и да купуваме консерви, които съдържат по-малко захар и сол. Друга препоръка е консервираните плодове и зеленчуци да се изцеждат и мият преди употреба.

Снимка 309168

Източник: iStock

Какво се случва с витамините и полезните вещества при термичната обработка

Консервираната храна се обработва в продължение на минути при температури, достигащи до 95-120 градуса по Целзий. Така се унищожават бактерийте и се предотвратява развалянето на продукта. Но по този начин се унищожават и съдържащите се витамини и прочее полезни вещества. Например, количеството на особено чувствителния към високите температури витамин С е двойно по-малко при консервираните храни.

Но има и вещества, за които високите температури са благоприятни. Това са антиоксидантите, ликопенът в доматите и бетакаротинът в морковите. В обработено състояние тези продукти дори се възприемат значително по-лесно от организма. Ползата от консервираните плодове значително намалява от съдържащите се в тях количества захар. Да напомним, че в някои туршии също се добавя захар.

Снимка 309174

Източник: iStock

Диетологът Владимир Мутаров казва, че при всяка термична обработка в храната остават полезни вещества, но преобразувани. Ензимите в плодовете например загиват при варенето. Той споделя, че е приготвял сладко с кафява захар, която е по-полезна за здравето от бялата. Но поради силния й вкус и аромат, се губи вкусът на плода, а сладкото потъмнява. Мутаров добавя още, че плодовете правят алкална реакция в организма и са полезни, но като се прибави захар - реакцията става киселинна.

Срок на годност и съхранение

Високо-киселинните храни като домати и плодове, могат да бъдат съхранени до 18 месеца, докато ниско-киселинните меса и зеленчуци издържат от 2 до 5 години. Плодовете с костилка, които са направени на компоти, е хубаво след една година да се изхвърлят. Костилката отделя вещества, които са вредни за организма. А за съхраняване консервираната храна е добре да се държи на хладно, чисто и сухо място и никога над печката или под мивката, въобще на места, където има пара или са влажни.

Снимка 309182

Източник: iStock

Внимание!

Да не се консумират консервирани храни от буркани или консерви, които са с издути или вдлъбнати капачки, текат, или съдържанието в тях е с по-светъл цвят. А ако миришат, като се отворят, направо са за боклука.