Как влияе глобалното затопляне на живота на Антарктида и какво още изненадва там, разказва проф. Христо Пимпирев. Полярният изследовател прекарва по близо половин година на Ледения континент и е свикнал със странностите, които се случват там.

Една от тях, че на Антарктида се сънува много повече, отколкото където и да е другаде. Обяснението на професора е свързано с близостта на Космоса: "Сънувах починалите си родители, които са влезли в палатката ми.

Аз съм бил вече на 22 експедиции, но други полярници, които идват за първи път, също са разказвали такива истории. Даже проф. Боян Биолчев го е описал в книгата си "Антарктида - окото на Космоса".

В заглавието има препратка, че там може би има някаква връзка с отвъдното, тъй като и той описва как е сънувал починалите си родители, които са влезли при него в стаята, където спи...

Там е озоновата дупка, която за щастие, започна да се запълва. Взеха се мерки и за това, намалиха се фреоните. А другото, което е уникално там, е природата. Това е място, на което си близо до Космоса.

Не само по космическите студове - там е измерена най-ниската температура - минус 91 градуса, колкото е и на Марс. Това е една ледена пустиня - лед, сняг и скали, каквито има и на другите планети.

Само по крайбрежието има зелена трева, която се появи с глобалното затопляне. Много рядко я имаше преди това. Сега вече са се оформили едни полянки от по няколко квадратни метра..."/Lifestyle.bg