Ако попаднем в испанското градче Тордесиляс, няма да останем с отворена уста от величие. Няма Айфелова кула, нито Колизеум. Има стар площад, каменни църкви и тихи улички, които си шепнат истории от Средновековието.
Но ето една изненада: ако споменем това име в Сао Пауло, Рио де Жанейро или Картахена, ще усетим как хората се усмихват така сякаш го познават отлично. Защо?
Защото някога, през 1494 г., в това скромно градче две европейски сили си поделят света. Да, буквално.

Източник: iStock
Тордесиляс
Испания и Португалия, в разгара на ерата на великите географски открития, решават да сложат ред в хаоса от амбиции и завоевания. В Тордесиляс те подписват договор, който чертае въображаема линия през Атлантическия океан, на изток от която всичко е за Португалия, а на запад — за Испания.
Никой тогава не знае какво точно има отвъд хоризонта. Но те вече го делят. И когато шест години по-късно португалският мореплавател Педру Кабрал "случайно" стъпва на брега на Бразилия, се оказва, че това парче земя вече си има собственик. По волята на един договор и една линия, изтеглена през океана, Бразилия попада в португалската част на света.

Източник: iStock
Тордесиляс
Затова днес, когато целият континент говори испански, само Бразилия казва "bom dia" вместо "buenos días".
"За бразилците Договорът от Тордесиляс е не просто юридическа формалност - това е акт на претенция и господство над непознатото", казва пред BBC историчката Ана Паула Торес Мегиани от Университета на Сао Пауло. Според нея това е и символ на нещо по-дълбоко - началото на европейското преначертаване на света. Няма други градове, които да са толкова малки на картата и толкова големи в историята.
n-a-6uwZ3wr9
на 01.06.2025 в 15:51:56 #1Да, това е интересен и важен договор. Поздравления за материала. Но ето още няколко нюанса: 1. Педру Алвареш Кабрал наистина случайно попада в Бразилия. Всички опити да се заобиколи нос Добра надежда преди него са научили португалците да не следват западния бряг на Африка, където има неблагоприятни ветрове и течения, а да правят една дъга по-западно и така да слизат на юг. Дъгата на Кабрал просто била по-голяма 2. Преди този договор изключителният португалски крал дон Жоао II старателно се готви за него, включително с една голяма интрига около Колумб (Крищовао Колон). Тук няма как да се каже повече, но идеята е да обезсърчи далеч по-мощната Испания да бъде конкурент на изток, към Индия. Затова Колумб "отива да търси Индия на запад" и след като стига до сегашна Доминикана на връщане "ветровете го отвяват" не при испанците, които са го пратили, а при конкурентния Жоао, където се случват нечувани празненства. Жоао дори праща писма до всички кралски дворове в Европа, в които лее дитирамби за "великия испански капитан". С помощта на тази интрига Жоао лесно убеждава испанците "да им даде" всичко на запад от Азорите, т.е. да се отърве от тях и богатствата на Африка, Азия и Бразилия да потекат като река към Португалия.