В стремежа си да намерят най-стария лед в света, учените успешно пробиват ледено ядро с дължина 2800 метра, достигайки до мястото, където ледената покривка на Антарктида се среща с основната скала. Невероятният подвиг разкрива непрекъснат запис на климата на Земята, който датира от най-малко 1.2 милиона години.
Леденото ядро е открито в отдалечено място в Антарктида, наречено Little Dome C, от изследователи от проекта Beyond EPICA - Oldest Ice, финансиран от Европейската комисия.
"Правилното местоположение беше идентифицирано с помощта на авангардни технологии за радиоехосондинг и моделиране на ледения поток. Впечатляващо е, че открихме рекорда, който е отпреди 0.8 до 1.2 милиона години точно там, където беше предвидено да бъде - в диапазона на дълбочина между 2426 и 2490 метра", споделя в изявление Франк Вилхелмс, който е главен изследовател в областта и професор в университета в Гьотинген и Институтът Алфред Вегенер.
Антарктида е покрита с изключително масивни ледени покривки, които се намират върху континенталната скала. Последната експедиция на Beyond EPICA достига преходната точка между лед и скала, което може да предостави важни улики за миналото на нашата планета. Ледените ядра дават представа за историята на климата на Земята, тъй като всеки слой улавя атмосферни газове, прах и изотопни състави от времето, когато е бил образуван, което позволява на учените да правят изводи за минали условия.
"От предварителните анализи, записани в Little Dome C, имаме силна индикация, че най-горните 2480 метра съдържат климатичен рекорд, който датира от 1.2 милиона години", обяснява Джулиен Уестхоф, главен учен в областта и постдоктор в Копенхагенския университет.
Получаването на тези проби е тежка задача. Екипът работи над 200 дни в централното антарктическо плато на надморска височина от 3200 метра, където средната лятна температура е -35°C. Сега проектът е натоварен с предизвикателството да транспортира пробите от ледени ядра обратно в лаборатории, където те могат да бъдат правилно проучени, разкрива IFL Science.