Каквото и да си обещаваме на прага на новата година, безспорно най-важното е да сме здрави, за да имаме възможност да изпълним всичко поставени цели. Затова освен да си обещаем да се грижим повече за здравето си, трябва да знаем и как точно да го направим. А най-хубавото е, че не ни трябват големи промени - само няколко малки, но важни. И постоянство и воля, разбира се. Ето и какво ни съветват от Световната здравна организация.

Само 20 секунди на ден за по-добро психичното си здраве - ето как да го постигнем

Само 20 секунди на ден за по-добро психичното си здраве - ето как да го постигнем

Малък ритуал с голям ефект

Хранене

С него определено е сложно, защото все си казваме, че ще се придържаме към здравословните ястия (не само за да поддържаме фигура), но изкушенията дебнат отвсякъде. Разковничето е в това да не бъдем прекалено строги към себе си и да се целим най-вече към разнообразие в чинията, с което да доставим на организма си всичко, от което се нуждае.

Важно е да си поставяме конкретни цели, за да се придържаме по-лесно към тях. Например да си обещаем да ядем повече плодове и зеленчуци - нещо, което много от нас не правят, както и да комбинираме храни от различни групи на всяко хранене. И по-често да си повтаряме какво трябва да ядем, а не какво не трябва. Така всичко ще ни изглежда по-лесно. Препоръката е да ограничим приема на сол и захар, както и на всички преработени храни.

Снимка 697044

Източник: iStock

Пушене

Да спрем цигарите е едно от най-честите новогодишни обещания. Но вероятно е и това, което най-често не се изпълнява. При този вреден навик е добре да действаме с твърда ръка, защото никога не е прекалено късно да спрем. А така веднага намаляваме риска от заболявания на белите дробове и сърдечно-съдовата система.

Движение

Да бъдем физически активни е от съществено значение за здравословното ни състояние. И далеч не говорим за това да тренираме във фитнес три-четири пъти в седмицата, достатъчно е просто всеки ден да правим кратки разходки, както и да не си позволяваме да се заседяваме и залежаваме прекалено дълго. Препоръката на СЗО към всички на възраст между 18 и 64 години е за 150 минути умерена физическа активност седмично.

Проверка на кръвното

Медицината отдавна е определила хипертонията като "тихия убиец", който отнема живота на хиляди всяка година. Затова една много ценна придобивка за новата година може да е апарат за кръвно, с който да следим неговите стойности всеки ден и да не подценяваме проблема, а да потърсим консултация от специалист, която буквално може да ни спаси живота. 

Снимка 697045

Източник: iStock

Профилактика

Тя е от първостепенно значение, ако искаме да бъдем в добро здраве и да не стигаме до сериозни здравословни проблеми. Редовните прегледи и изследвания, с които може да се установи здравният ни статус и да се открият евентуални проблеми, които биха могли да ни създават големи главоболия, е най-доброто, което можем да направим за себе си.

Сън

Той също е много важен за цялостното ни здравословно състояние. Ако заспиваме трудно, будим се през нощта и не си набавяме необходимото количество сън, трябва максимално бързо да решим този проблем, защото той води много неща след себе си - освен умората и промените в настроението, разбира се. А за да имаме здрав сън, трябва да си набавяме и достатъчно светлина всеки ден, за да регулираме циркадните си ритми.

5 навика за по-добър сън и по-дълъг живот

5 навика за по-добър сън и по-дълъг живот

Сънят вечер се познава и по сутринта

Здравето на мозъка

В последните години по темата за здравето на мозъка се говори все повече, също както и за това колко е важно да се грижим за него, за да предотвратим заболявания като деменция и болест на Алцхаймер. И всъщност не е толкова трудно - трябва да спим достатъчно, да се храним разнообразно и да не пропускаме тренировките за мозъка и дейностите, които го поддържат здрав.