На нашата планета има общо седем континента, от които Африка е вторият по площ след Азия. А ако се върнем доста назад в историята на Земята (около 230 милиона години), тук е имало само един суперконтинент, наречен Пангея, който постепенно се разпада на няколко части, за да се създаде добре познатата ни днес карта на света.
Въпреки че тази теория е трудна за вярване, има не едно и две доказателства в нейна защита. Затова и не бива да приемаме като голяма изненада прогнозите, че континентът Африка ще се раздели на две в бъдеще. Според National Geographic, това бъдеще всъщност е доста далечно според нашите представи, защото подобно сеизмично разделяне може да отнеме период от около 50 милиона години. А като основна причина за него се изтъква мекият център на планетата и движението на тектоничните плочи.
С огромната си площ Африка обхваща редица страни, а прогнозите на учените са, че от образуваната в продължение на 25 милиона години пукнатина континентът ще се раздели на по-малка сомалийска и по-голяма нубийска плоча. По този начин в това далечно и необозримо бъдеще на планетата ни ще се образува и шест океан. А много страни, коитo сега нямат излаз на океан, като Замбия и Уганда, ще се сдобият с брегова ивица. Това със сигурност ще доведе и до разместване на граници.
Източник: iStock
Според изследователи, размерите и дълбочината на кенийската пукнатина, която не спира да расте, се дължат най-вече на ерозия на почвата. А тя е вследствие и на климатичните промени и увеличеното количество валежи в тази част на земното кълбо. Разбира се, влияние имат и тектоничните, и вулканични дейности и само можем да предполагаме колко дълбока и широка и тази пукнатина под земната повърхност и в слоя, наречен литосфера, пише Indy100.
Безспорен факт е, че с векове пукнатината, която евентуално ще раздели Африка на две, не спира да расте. Затова и теорията за бъдещото разделяне звучи напълно правдоподобна. Разбира се, учените не могат да прогнозират с точност кога, какво и как ще се случи, но е ясно, че това е просто един от поредните процеси на нашата планета, на които можем да бъдем преди всичко наблюдатели.
Spotlight
на 29.10.2024 в 00:34:02 #1Ще изчакам да видя дали са прави, преди да коментирам.