Леденият континент Антарктида преживява изненадваща трансформация, тъй като след затоплянето на температурите покрайнините му стават зелени и с все повече растителност. Тази забележителна промяна е ясно уловена в нова карта, създадена от Земната обсерватория на НАСА, която използва данни от архиви на сателитни изображения.
Количеството зелена растителност на Антарктическия полуостров се е увеличило повече от десет пъти за по-малко от 40 години. Според проучване, публикувано по-рано тази година, между 1986 г. и 2021 г. площта с растителност на Антарктическия полуостров се е увеличила от 0.86 до 11.95 квадратни километра.
Изследователите стигат до тези числа чрез обработка на данни, събрани от програмата Landsat, която получава изображения на земната повърхност без прекъсване от 1972 г. насам.
В нова публикация екипът на Земната обсерватория на НАСА публикува обновена версия на визуализацията на данните от изследването.
Източник: iStock
Всеки шестоъгълник на картата представлява 5000 квадратни километра и е засечен според нивата на зеленина и гъстота на растенията. Наблюденията са събирани през март всяка година - към края на лятото в Антарктида, когато растежът на растенията е най-интензивен.
"Растенията, които откриваме на Антарктическия полуостров - предимно мъхове, растат в може би най-суровите условия на Земята", казва д-р Томас Роланд, който е автор на изследването на скорошната статия и учен по околната среда от Университета на Ексетър.
"Пейзажът все още е почти изцяло доминиран от сняг, лед и скали, като само малка част е колонизирана от растителен живот. Но тази малка част е нараснала драстично, което показва, че дори тази огромна и изолирана "пустиня" е засегната от антропогенното изменение на климата", продължава Роланд.
Източник: iStock
Зелената революция на Антарктида се дължи най-вече на изменението на климата. С повишаването на температурите ледниците и ледените покривки се отдръпват, за да разкрият повече земя, където растенията могат да виреят. Това обаче не е точно богата, плодородна почва, така че растителният живот се появява на няколко етапа.
Първо, водорасли и цианобактерии се заселват на сушата и живеят между песъчинки, където създават повърхност, върху която да растат други организми. Лишеите и мъховете използват повърхността, за да се установят. С течение на времето по-големите растения се възползват от влажното мъхесто легло като място за покълване и растеж на семената им.
Заедно с мъховете, Антарктида има два местни вида васкуларни растения: антарктическа трева и антарктически бисер. Докато тези два вида някога са били сравнително редки на доминирания от лед континент, те стават все по-често срещани през последните няколко години, поради покачващите се температури, пише IFL Science.
Континентът също е бил "нападнат" от над 100 други растителни вида, които не са местни. Това включва един вид трева, която бързо се е разпространила над субантарктическите острови и изглежда си проправя път надолу към Антарктическия полуостров.