Ясно е, че Белгия е една от "най-шоколадовите държави". Тук ще открием какаови и какви ли още не сладки изкушения във всякакви форми, размери и рецепти. Но едни привидно невинни сладкиши с формата на длан крият зловеща история, за която похапващите ги туристи едва ли подозират.

Според местния мит, Antwerpse handjes ("антверпенските ръце") се появяват като отзвук на популярната легенда за жесток великан. Той живеел край река Шелда и тормозел хората, които по някаква причина били принудени да минат наблизо. Когато не можели да му платят за преминаването, той откъсвал ръцете им и ги хвърлял във водата.

Докато не се появил смелият войник Силвиус Брабо, който надвил великана и на свой ред отрязал и хвърлил ръцете му в реката.

Фонтанът Брабо в центъра на Антверпен

Източник: iStock

Фонтанът Брабо в центъра на Антверпен

Митът, бил той и достатъчно кървав, все пак си остава мит. А тази почти забавна история за жителите на Антверпен превръща ръцете в символ на града.

Според различни изследователи обаче ръцете напомнят за грозното колониално минало на Белгия и за жестокия крал Леополд II, държал Конго в желязна хватка от 1885 г. до 1908 г. Той трупал богатства от каучук и слонова кост, а когато местните жители не успявали да доставят зададеното количество на ден от тези суровини, войниците му им режели ръцете.

Ето защо вече гледаме на Антверпен, сладкишите му и известния фонтан в центъра на града по съвсем друг начин.