"Денят се познава от сутринта" твърди народната максима. И очевидно доста успешни хора са съгласни с нея, защото предпочитат да започнат деня си рано сутринта. Наистина рано - около 5. Наистина ли има полза от това да станем толкова рано?

Дрямка, сън и защо понякога се събуждаме раздразнителни след дремване

Защо се събуждаме сърдити след дрямка

И каква е тайната за ефективна дрямка

"Напрежението от това да станем "сутрешни птички" е доста голямо", казва Саманта Сноудън, треньорката по осъзнатост към популярното приложение за медитация Headspace. Според нея обаче то си заслужава по много причини.

Първо така ще повишим самочувствието си, защото ще сме постигнали нещо, към което сме се стремили. Освен това ще избегнем обичайното сутрешно бързане, което повишава нивата на стрес и влияе негативно на психическото здраве.

Снимка 615554

Източник: iStock

Ако забавим целия процес, свързан със събуждането и обичайните сутрешни активностни, ще помогнем на нервната си система. Все пак Сноудън предупреждава да имаме няколко неща предвид, ако планираме да започнем да ставаме в 5 сутринта.

Не го правете за сметка на съня. Тя напомня, че всеки има различен тип работа и заетост. Ако работим до късно, не е умно да ставаме в 5 сутринта, защото липсата на достатъчно сън ще ни изиграе лоша шега.

Снимка 615555

Източник: iStock

Можем да "забавим" сутрините си, като просто станем по-рано, без да е нужно да го правим точно в 5. Можем и да облекчим сутрешните си задачи, като отхвърлим част от тях вечерта: например да си приготвим дрехите, които ще носим, както и закуската.

Най-важното е обаче да не очакваме чудеса. Подобна промяна на обичайния ни ритъм изисква време и е много вероятно да се откажем от нея бързо, ако забравим това, пишат Fortune.