Вероятно няма да отхапем ябълка или да пъхнем няколко зърна грозде в устата си, без първо да ги измием. Все пак ядем и кората на плода, а кой знае какво се крие там. Но когато става дума за плодове с дебела кора, като бананите, не се замисляме особено и просто ги обелваме.
Експертите по безопасност на храните обаче твърдят, че и тези продукти трябва да се измият старателно преди консумиране. Това е най-добрата практика за безопасно боравене с храни, за да се сведе до минимум прехвърлянето на мръсотия или микроби от кората към вътрешността на плода.
Корите от банани, авокадо и други продукти с плътна обвивка са също толкова податливи на бактерии колкото и по-меките плодове и зеленчуци с по-деликатна кора. Особено когато ги разрязваме, ножът може да избута всичко от кората върху ядливата част и така да се получи кръстосано замърсяване.
Източник: iStock
Измиването на продуктите намалява вероятността подобно нещо да се случи. Това няма да направи храната стерилна, но ще намали възможните рискове, премахвайки песъчинки, вредители, пестициди или восъчно покритие. Достатъчна е чистата течаща вода, без да прибягваме до какъвто и да е продукт за измиване.
Все пак, ако държим да сме стриктни, можете да използваме разтвор от една част оцет към четири части чиста вода, с който да напръскаме храната, съветват от Huff Post.
Плодовете и зеленчуците винаги трябва да се съхраняват и обработват отделно от суровото месо и морските дарове. Това означава, че приборите за приготвяне като дъски за рязане и ножове трябва да се използват отделно. И, разбира се, всички кухненски работни пространства, както и ръцете ни трябва да са винаги чисти, за да се избегне каквато и да е възможност за кръстосано заразяване.