Ако се опитваме да се храним здравословно и да дадем най-доброто на тялото си, със сигурност често се чувстваме леко объркани кои точно храни да включим в дневния си режим и кои - не. Причината са различни научни изследвания, които често се опровергават едно друго.

Хроничният стрес и вредните храни - какви промени се случват в мозъка

Как стресът променя начина, по който възприемаме храната

Защо ядем без насита

Tака например тези дни американски изследователи излязоха с нови изводи, кoито със сигурност ще се харесат на мнозина, а на други - не чак толкова. След проведено мащабно проучване, включващо над 250 хиляди души, се установяват няколко конкретни хранителни продукта, които трябва да консумираме редовно, за да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго.

И се оказва, че сред тях попадат и червеното месо, и пълномаслените млечни продукти, които неведнъж бяха заклеймявани като вредни. Разбира се, говорим за умерена консумация, при която получаваме повече ползи от тях. 

Снимка 625630

Източник: iStock

Според учените, червените непреработени меса и другите храни от животински произход оказват съвсем малко влияние върху продължителността на живота. От Националната служба по здравеопазване на Великобритания препоръчват дневната дажба червено месо да е максимум 70 г. И е важно уточнението, че това са само сурови меса, а не бекони, наденички и други подобни, преминали някаква преработка.

А що се отнася до пълномаслените млечни продукти, те дори могат да намалят риска от преждевременна смърт, се казва още в проучване. Този извод е в разрез с твърденията, че тези храни съдържат прекалено много калории и мазнини и са вредни за сърдечно-съдовата система и здравето ни като цяло.

Снимка 625631

Източник: iStock

Изследването, публикувано в European Heart Journal, пояснява какво включва оптимално здравословната диета, наречена PURE ("чист"). Три или четири пъти в седмицата трябва да сe консумират бобови растения, всеки ден по една порция ядки, две или три порции риба и 14 порции пълномаслени млечни продукти, включително прясно и кисело мляко, и сирене.

Пълнозърнестите храни и непреработените меса са ограничени до една порция дневно - например филия хляб, половин чаша варен ориз или пък една пържолка. Така учените поставят акцент върху консумацията на "защитни" храни като яки и риба, а не върху ограничаването на пълномаслените млечни продукти, които могат да ни предпазят от метаболитен синдром и хипертония, предава Daily Mail.

7 храни, които пазят сърцето ни здраво

7 храни, които пазят сърцето ни здраво

Какво препоръчват кардиолозите

Това изследване е поредното доказателство, че организмът ни се нуждаем от разнообразни храни, за да функционира правилно, Не не бива да сме крайни в изборите, които правим какво да сложим на масата. Защото истината е в баланса.