Миналата събота, 22 април, за седма поредна година се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) "Ние броим врабчетата". В нея можеше да се включи всеки, който да отдели само 10 минути между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета.

Врабчетата, белогушите врабчета в Канада и защо промениха песента си

Загадката на белогушите врабчета

Учените не вярват на ушите си

А днес, 26 април, от БДЗП вече съобщиха и резултатите от преброяването. Това са 3556 врабчета, наблюдавани на 276 локации в цялата страна. За сравнение, миналата година бяха преброени 5204 врабчета. Домашните врабчета са 70% от всички (2489 бр.), полските са 27% (или 961 бр.), а испанското врабче по традиция е с най-малка численост - 3% ( 106 бр.). 

Тази година рекордният запис - 240 птици, е отчетен близо до с. Атолово, Ямболско. За разлика от миналата година, локациите, в които не са наблюдавани никакви врабчета са 13%, докато през 2022 г. те бяха 9%.

Снимка 615778

Източник: iStock

По традиция най-много птици са регистрирани в дворове на къщи (42%), следват междублоковите пространства (23%), парковете (12%), тихите улици (5%) и поляна с храсти (2%).

БДЗП, Николай Терзиев, кучета за борба с отровите, Барс, Пойзън, Дубай и колко полезни са за опазването на природата

Кучетата, които спасяват животи

Николай Терзиев от БДЗП за неоспоримия принос на кучетата за борба с отровите за опазването на дивата природа

Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета - домашно, полско и испанско. Броенето помага да се установят численостите, в които се срещат тези градски птици, местата за живот, които предпочитат и кой вид врабче преобладава у нас. Кампанията се провежда ежегодно, за да се установи каква е трайната тенденция в популациите им и причините за тези тенденции.