От няколко години Българското дружество за защита на птиците има капмания за преброяване на врабчетата. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета - домашно, полско и испанско. Броенето помага да се установят численостите, в които се срещат тези градски птици, местата за живот, които предпочитат и кой вид врабче преобладава у нас. Кампанията се провежда ежегодно, за да се установи каква е трайната тенденция в популациите им и причините за тези тенденции.
Преди няколко дни доброволци от общо 245 локации в цялата страна се включиха в деветото издание на кампанията "Ние броим врабчетата" на БДЗП. Общият брой на преброените врабчета от трите вида - домашно, полско и испанско, е 2499. За сравнение, през 2023 г. броят им от 276 локации е бил 5204.
От тези 2499 през 2025 г., най-многобройно е домашното врабче - 2037 броя (82% от трите вида), полските са 336 (13%), а испанското врабче по традиция е с най-малка численост - 126 (5 %). Процентното съотношение между различните видове врабчета е - 82:13:5.
През тази година се наблюдава увеличаване на броя на участниците от малки населени места в страната. Локациите, в които не са наблюдавани никакви врабчета са 18%, като този процент е по-висок от този през предишните години (2023 г. - 13% и през 2022 г. - 9%). Това е един от важните показатели, който разкрива какви местообитания отблъскват врабчетата и съответно какви са заплахите, водещи до намаляването им.

Източник: iStock
По традиция най-много птици са регистрирани в дворове на къщи (49%), следват междублоковите пространства (25%), парковете (8%), и тихите улици (7%).
Тези данни потвърждават за пореден път значението на зелените площи както в дворовете на къщи, така и в междублоковите пространства като важна среда за биоразнообразието в градовете, което от своя страна е показател и за благосъстоянието на хората.
Птиците са индикатор за случващото се в природата, а врабчетата, като градски птици, са показател за това, което се случва със средата, в която и ние живеем. Ако условията за живот в градовете са неблагоприятни за птиците в тях, значи вредят и на нас - както на физическото, така и на менталното ни здраве.
"Резултатите от 20-годишно проучване на широкоразпространените видове птици в България , което БДЗП извършва, поставят домашното врабче отново е в категорията на намаляващите видове със 60% спад в популацията от началото на отчитането през 2005 г. досега.", пишат на страницата си от БДЗП.
Spotlight
на 09.05.2025 в 23:51:04 #1Спомням си като дете, когато една гугутка кацнеше да кълве на тротоара, около нея винаги имаше най=малко 5-6 врабчета. Сега я има едно-две или нула.