Настъпването на новата година е време за ново началото, да бъдем по-добрата версия на себе си и да оставим негативите и пороците в миналата. Това, разбира се, невинаги е лесна задача. Затова и сме привърженици на инициативи като Сухия януари, които ни дават мотивация да не се отказваме от целта си - ако тя е да намалим или да ограничим изцяло консумацията на алкохол.

Има ли връзка между консумацията на алкохол и оплешивяването

Има ли връзка между консумацията на алкохол и оплешивяването

Повече пиене, по-малко коса

След коледните и новогодишни празници със сигурност имаме нужда от детокс - и от храна, и от алкохол. А един месец "на сухо" и далеч от чашката е най-добрият начин да си го осигурим. Също така е и добро начало към изграждане на нови, по-здравословни навици. Защото учените в последно време ни заливат с все нови и нови изследвания, с които посочват колко вредно е пиенето за нас, дори и в минимални количества.

Ето и няколко конкретни стъпки от CNN, които да следваме, ако искаме да станем част от Сухия януари и да си дадем добро начало на годината.

Снимка 697547

Източник: iStock

Реалистични цели

Както във всички други случаи, и тук те са най-важни, за да не се провалим и да превърнем промяната в полезен навик, който да продължи да бъдем част от живота ни за дълго. Важно е и да си обясним защо точно искаме да спрем алкохол, а не просто да си повтаряме, че е вреден.

Да спим добре и достатъчно, както и да тренираме редовно, ще ни помогне да оставим пиенето на заден план. И ако си кажем, че ако да пием довечера ще ни попречи да спортуваме ефективно утре, ще е достатъчно добра мотивация. А още в края на месеца ще се почувстваме по-добре, по-енергични и концентрирани, което ще ни помогне да продължим все така за напред.

Ако обичаме да си пийваме често, може и да не бъдем крайни в действията си, а постепенно да вървим към целта си. Например първо да си наложим три дни въздържание в седмицата, а след това да ги увеличим.

Снимка 697546

Източник: iStock

Разбира се, за предпочитане е да избягваме събиранията и излизанията, за да не си усложняваме допълнително задачата. Добре е и да уведомим близки и приятели за намеренията си, за да търсим тяхната подкрепа в постигането им. И да не забравяме, че колкото по-големи са целите ни, толкова по-голям е и шансът да се провалим.

Заблуда на мозъка

Пиенето, както и пушенето, са преди всичко навик. А за да излъжем мозъка си, може просто да го заменим с друг. Например да си сипем чаша газирана вода, да си поръчаме безалкохолен коктейл или да заложим на безалкохолните алтернативи на различни питиета, които доста ги наподобяват на вкус и вече се предлагат почти навсякъде. 

Възрастта, на която трябва да спрем да пием бира (и друг алкохол)

Възрастта, на която трябва да спрем да пием бира (и друг алкохол)

Има си основателна причина

Наблюдение

При отказването на алкохола също важи, че е важна не само крайната цел, но и пътят, който извървяваме, до нейното постигане. Трябва да следим прогреса си, както и чувствата и състоянията, до които ни води липсата на алкохол. Ако ни се отразява наистина зле, усещане чести промени в настроението или чисто физически симптоми, може би имаме нужда от професионална помощ, защото сме станали зависими към пиенето.