Да не оплешивеят е големият страх на много мъже. И докато при някои това е неизбежен процес, свързан на първо място с генетична предразположеност, то при други има фактори, които оказват влияние на количеството коса върху главата и могат да бъдат целенасочено избегнати.
В ново изследване учени от Pusan National University откриват пряка зависимост между консумацията на алкохол и оплешивяването при мъжете. И тези, които пият често, са 1.4 пъти по-склонни към андрогенна алопеция в сравнение с въздържателите.
Досега се смяташе, че състоянието, което всъщност е хроничен и прогресиращ с възрастта косопад, се дължи предимно на генетични и хормонални фактори и при мъжете, и при жените. Но сега за пръв път като евентуална причина за него се изтъкват и особености от начина ни на живот - в частност консумацията на алкохолни напитки.
Източник: iStock
Изследването за пръв път говори и за този възможен негатив от пиенето, като досега се споменават предимно сърдечно-съдови заболявания, увреждане на черния дроб или рак. Не се дават обаче конкретни обяснения на какво точно може да се дължи връзката между алкохола и оплешивяването.
Предполага се, че най-вероятен виновник е веществото ацеталдехид, което е отпадъчен продукт от метаболизма на алкохола. То вероятно има негативен ефект върху скалпа и води до появата или прогресирането на андрогенната алопеция. Но са необходими още изследвания, за да се установи точната причинно-следствена връзка, обяснява Daily Mail.
А докато много мъже се притесняват от оплешивяването, науката им дава не едно и две доказателства, че то всъщност не е толкова страшно. На базата на различни проучвания се стига до изводите, че мъжете без коса имат по-голяма социална доминация и че са смятани за по-интелигентни и зрели. Но, разбира се, не бива това да се използва като оправдание за по-често посягане към чашката.