Все по-често говорим за важността на чревния микробиом и връзката му както с имунната система и правилното функциониране на организма, така и със стареенето. Наистина е важно да поддържаме добра чревна флора с разнообразие на микроорганизми, всеки със своята функция. Но ако искаме не само да се чувстваме, а и да изглеждаме по-млади, трябва да помислим за още нещо.

Ретинол, добавки с колаген, гликолова киселина и съставките, които помагат при първи признаци на стареене на кожата

3 съставки, които се борят със стареенето на кожата

Тайната е в превантивната грижа

Добре знаем, че редица фактори влияят на стареенето на кожата - като недоспиване, тютюнопушене, мръсен въздух и много други. Но най-големият орган в нашето тяло има и свой микробиом, който е не по-малко сложен от този в червата. И има съществена роля за това колко младежки ще изглеждаме.

Все по-често доказателствата сочат връзка между състава на микробиома на кожата на хората и състояния като псориазис, акне и дерматит. Тези дерматологични заболявания се лекуват с медикаменти, насочени към специфични бактерии, гъбички и паразити, които невидимо си живеят върху кожата ни.

Снимка 627025

Източник: iStock

Все още няма много научни данни, които да могат категорично да посочат разликите между микробиома на младата и по-зряла кожа. Но едно ново изследване на лабораторията на Chanel и американската изследователска агенция Jackson хвърля малко повече светлина по темата.

Учените правят анализ на бактериите по бузите, както и на количеството колаген на 51 жени, разделени в две възрастови групи - от 20 до 26 и от 54 до 60 години. И се оказва, че по-младата кожа е не само по-хидратирана и с повече колаген, но и с различен микробиом. "Открихме множество промени в разнообразието и видовете различни микроби върху стареещата кожа на лицето", твърдят учените.

Например бактерията cutibacterium acnes, която се свързва с акнето, е по-разпространена при по-младите. Делът на друга бактерия - Staphylococcus epidermidis, която при здравите не причинява проблеми, но при тези с проблеми с имунитета води до инфекции, е по-висок при по-възрастните.

Снимка 627024

Източник: iStock

Тези изводи допълват други от предишни изследвания, които установяват, че кожният микробиом влияе значително на възстановяването на кожната бариера. А ако този процес е възпрепятстван, това подпомага стареенето на кожата. Знаем също така, че с напредването на възрастта кожата произвежда по-малко себум, затова и бактериите, свързани с него, намаляват - просто няма от какво да се хранят.

Колагенът, еластинът и структурите, които ги произвеждат, са мнoго по-надълбоко в кожата, отколкото микробиома, който е на нейната повърхност. Затова и двата фактора имат ефект върху стареенето, но той е различен.

Учените обаче са наясно, че въпросните структури се стимулират от имунен отговор, затова вероятно има пряка връзка между микробиома и производството на колаген, откъдето идва и връзката с това дали кожата ни ще изглежда младежки или не. Кожният микробиом е отговорен за комуникацията между кожата и имунната система. И ако микрофлората е променена, защитата може да е компрометирана.

Снимка 627021

Източник: iStock

"С възрастта функцията на имунната система намалява, така че комуникацията между кожната микрофлора и имунната система е по-малко ефективна. Резултатът е кожа, която се наранява по-лесно и заздравяването й отнема повече време", твърдят учените. 

Дори на следващ етап да се установи точният състав на микробиома на младата кожа, внасянето на радикални промени в него е трудно, защото е свързано с промяна и на редица фактори в начина на живот и околната среда.

Масло от шипка, стареене, белези и срещу какво още помага натуралният продукт

4 доказани плюса от шипковото масло

Истински еликсир за кожата

Има някои важни стъпки, които водят до насърчаване на растежа на полезни бактерии - например редовната хидратация на кожата, защото добре овлажнената кожа има по-добър микробиом. Препоръчва се и използването на пробиотични продукти, съдържащи живи организми. Промяната на кожния микробиом с цел противодействие на стареенето обаче изисква постоянство, за да постигнем търсения ефект.