Живеем във време, в което сме свикнали с идеята, че тренировките и упражненията ни помагат да останем физически и психически здрави. Учените обаче сега правят едно ново любопитно наблюдение.

Тренировки, HIIT и 5 начина, за да забавим стареенето на мускулите

5 начина, с които да забавим стареенето на мускулите

Млади и силни по-дълго време

До извода те стигат като изследват когнитивните ефекти следствие на тренировки за период до 18 месеца при по-възрастни хора, които имат проблеми с паметта, свързани с възрастта, но не са били диагностицирани с деменция.

Засега на учените име е ясно, че физическите упражнения са полезни за по-възрастните хора и помагат за намаляването на риска от сърдечни проблеми, укрепването на костите и да подобряването на настроението. Изследователите обаче искат да проверят също дали тренировките могат да подобрят и когнитивната (мозъчната) функция.

Затова на тест са били подложени 585 възрастни на възраст от 65 до 84 години. Никой от тях няма диагноза за деменция, но всички са с притеснения относно малки проблеми с паметта. Участниците в проучването се считат за когнитивно нормални за възрастта си.

Снимка 599524

Източник: iStock

Учените се фокусират върху измерването на паметта им, както и на други аспекти от мисленето им. Освен това провеждат и сканиране на мозъка. Възрастните са били разпределени в четири групи на случаен принцип. Първата група е тренирала с професионални инструктори, във втората група фокусът е бил върху упражнения за осъзнатост, третата група се е включвала и в двете активности, а четвъртата - в нито една от двете.

Изследователите са правили тестове за памет и сканиране на мозъка два пъти - веднъж след шест месеца и веднъж след 18. След тях резултатите и при четирите групи са сходни, което е показателно, че физическите упражнения всъщност нямат толкова благоприятно въздействие върху когнитивните ни способности, както се смяташе досега.

Спорт, облекло, фитнес и как да изберем най-подходящите дрехи за тренировка

Как да изберем най-подходящото облекло за тренировка

Важно е не само да бъдат удобни

И докато това наблюдение е изненадващо за мнозина, според учените не е добра идея да залитаме в крайност и изцяло да се откажем от тренировките. Изследователите ще продължат да проучват ефекта на физическите упражнения върху мозъчната дейност на хората. По думите им може и да не са забелязани подобрения, но също така не е отчетено и влошаване, пише Neuroscience News.