В последно време алтернативните млека набират все повече популярност и е все по-лесно да ги намерим по магазините. Бумът им е свързан преди всичко с веган манията, но и с разпространението на непоносимостта към лактоза, както и желанието за по-здравословен живот, в който животинските мазнини нямат място.
Така кравето прясно мляко излезе в пряка конкуренция със своите (все повече) алтернативи. Най-популярните са бадемовото, соевото, овесеното и кокосовото. Можем да си намерим и мляко от коноп, ориз, лен, лешник и кашу, а в чужбина опциите достигат до 70. Глобалното производство на тези алтернативни продукти непрекъснато се разраства, като днес се оценява на около 16 милиарда долара.
На кое растително мляко да заложим е въпрос на личен избор и предпочитания, а ето малко информация за различните видове.
Соево мляко
Именно с него започна всичко. Една порция от около 220 грама съдържа 110 калории, 95 милиграма йод, 4.5 грама мазнини, 380 милиграма калий и 8 грама протеин.
Източник: iStock
Предимства: Съдържа почти толкова протеин, колкото кравето мляко. Има обаче по-малко калории от пълномасленото и се равнява на обезмасленото. Съдържа белтъчини и аминокиселни, както и лецитин и витамин Е. Съдържа и много фибри, които ни държат сити за по-дълго, за сметка на по-малко захари.
Недостатъци: Прекалено много соя може да бъде вредна за щитовидната жлеза заради фитоестрогените в състава му. Затова консумацията на соево мляко е добре да се свежда до добавянето му в сутрешното кафе например.
Бадемово мляко
Една порция от около 220 грама съдържа 60 калории, 2.5 грама мазнини, 160 милиграма йод, 1 грам протеин и никакви глутен и холестерол. Използва се предимно за направата на зърнени закуски, мюсли и смутита.
Предимства: Натурален източник на калций, магнезий, мед, манган, витамини D и Е. Засилва имунитета, съдържа антиоксиданти, има антисептичен ефект, подпомага нервната система и е богато на фибри. Освен това, можем да си го направим у дома.
Недостатъци: Някои разновидности съдържат прекалено много захар и почти никакъв протеин.
Източник: iStock
Мляко от кашу
Една порция от около 220 грама съдържа 60 калории, 170 милиграма натрий, 30 милиграма йод, 1 грам протеин и никакви мазнини.
Предимства: Съдържа калций, цинк, витамини D и В12. С консумацията на мляко от кашу си набавяме антиоксиданти и флаваноиди, които се борят с образуването на ракови клетки. Олеиновата киселина пък се бори с лошия холестерол. Полезно е за поддържането на здравето на сърдечно-съдовата система.
Недостатъци: Съдържанието на протеин е прекалено малко.
Източник: iStock
Оризово мляко
Една порция от около 220 грама съдържа 120 калории, 2.5 грама мазнини, 8- милиграма натрий, 23 грама въглехидрати и 1 грам протеин.
Предимства: Алтернатива за тези, които имат непоносимост както към лактоза, така и към ядки. Най-малко количество мазнини от растителните млека. С него си набавяме магнезий, антиоксиданти, фибри и витамини от групата В и Е.
Недостатъци: Протеинът е прекалено малко, за сметка на въглехидратите, които са като при пълномаслено краве мляко.
Овесено мляко
Една порция от около 220 грама съдържа 130 калории, 2.5 грама мазнини, 150 милиграма натрий, 24 грама въглехидрати, 4 грама протеин и никакъв холестерол.
Предимства: Високото съдържание на протеин, което доближава овесеното мляко до кравето. Богато е и на фолиева киселина, фибри и витамини Е и В. Съдържа и антиоксиданти, които регулират кръвното и холестерола.
Недостатъци: Прекалено много захари, в повечето случаи - около 20 грама. Те могат да се редуцират, ако си правим млякото в домашни условия.
Източник: iStock
Кокосово мляко
Една порция от около 220 грама съдържа 4.5 грама мазнини, 70 калории, 40 милиграма калий. Не съдържа холестерол.
Предимства: Добър източник на фибри, антиоксиданти, витамини, калций, магнезий, цинк, фосфор, натрий и важни аминокиселини.
Недостатъци: Кокосовото мляко не съдържа натрий и протеин. Съдържа много наситени мазнини, затова не бива да сe консумира в големи количества.