За ползите от движението продължава да се говори все така активно. А и няма как де е иначе, предвид предимно заседналия съвременен начин на живот.
Според ново проучване интензивната физическа активност увеличава ползите за здравето на сърцето ни. Докато физическата активност от всякакъв вид има ползи за общото ни здраве, то когато упражненията са с поне умерена интензивност, се наблюдава по-голямо намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
За да се осъществи изследването, са използвани устройства за проследяване на активността на повече от 88 412 участници, всички от които са британци на средна възраст, пише BBC.
Според последващите наблюдения получаването на повече от общия обем на физическа активност от умерена до интензивна физическа активност е свързано с допълнително намаляване на риска за сърдечно-съдови заболявания.
Източник: iStock
И по-точно - учените отбелязват, че честотата на сърдечно-съдовите заболявания е с 14% по-ниска, когато умерената до интензивна физическа активност представлява 20%, а не 10% от общия разход на енергия за физическа активност.
Това означава, че е по-добре да превърнем една ежедневна 14-минутна разходка в бърза седемминутна разходка.
Сред другите препоръки на изследователите са например възрастните да се стремят да бъдат активни всеки ден. За тях е добре всяка седмица да извършват 150 минути активност с умерена интензивност или 75 минути активност с висока интензивност (като бягане).
"Умерената и интензивна активност води до по-голямо намаляване на общия риск от ранна смърт", добавят още учените.
По техните думи констатациите им подкрепят прости послания за промяна на поведението на хората. Като например, че "всяко движение е от значение". Затова идеята е хората да бъдат насърчени да увеличат общата си физическа активност и ако е възможно, да го направят чрез включване на по-умерено интензивни дейности.