Всички имаме онзи шкаф в кухнята, в които държим продуктите, които използваме по-рядко. Дали те ще са в пакетите си или организирани в кутии и буркани също оказва влияние върху времето, в което може да ги съхраняваме безопасно. И невинаги когато срокът на годност не е изтекъл, те са все още годни за употреба. Ето за какво трябва да внимаваме.

Памперси, срок на годност и имат ли тези продукти такъв

Имат ли памперсите срок на годност

Какво казват експертите

Ядки и семена

Ядките имат високо съдържание на мазнини и когато престоят по-дълго в шкафа (няколко месеца например), започват да гранясват. Тогава потъмняват, стават по-мазни и придобиват една специфична миризма. Същото се случва и със семената, от които се извличат масла. Ако видим подобна промяна, по-добре да отидат в боклука. А ако искаме да съхраняваме семена и ядки за по-дълго, най-добре е да ги сложим в пликове за замразяване във фризера. Така могат да издържат и цяла година.

Зърнени храни

Обичаен сценарий - виждаме кутията със зърнената закуска в магазина, прияжда ни се, купуваме си я, хапваме веднъж-два пъти и след това си остава почти пълна. Добре е да знаем, че отворената опаковка е годна за употреба в рамките на най-много три месеца. Ако в пакета има и ядки, то тя може да стане негодна за употреба и преди указания срок, защото, както вече разбрахме, ядките гранясват и придобиват неприятен вкус.

Снимка 339301

Източник: iStock

Чай

Той е един от продуктите, които не мислим, че могат да се развалят от стоене в шкафа. Е, не е точно така. Добре е чаят в пакетчета да се консумира в рамките на една година, защото маслата в него ще се развалят и ще променят вкуса на напитката. Същото важи и за кафето. Затова е добре да не се презапасяваме или поне да не отваряме всички опаковки.

Кафява захар

Виждали сме как се втвърдява, когато поседи малко повече в шкафа. Отворената опаковка е добре да се консумира в рамките на четири месеца. Ако използваме захар рядко, добре е да я съхраняваме в опаковка с плътно затваряне, съветват от Reader's Digest.

Зеленчуци в консерва

Вероятно си мислим, че могат да ни чакат вечно, докато благоволим да ги изядем, но не е точно така. Колкото по-дълго престояват, толкова повече придобиват метален вкус. Консервираните продукти с високо киселинно съдържание като кисели краставички могат да издържат от 12 до 18 месеца, а тези с ниско киселинно съдържание като царевица - до пет години.

Въпреки това се смята, че храните в консерва са безопасни за употреба дори след изтичане на срока на годност върху опаковката, ако тя не е нарушена по някакъв начин или капакът не е издут. Важно е винаги да използваме по-старите консерви, когато зареждаме запасите си с по-нови.

Снимка 611494

Източник: iStock

Зехтин

Най-важното условие при него е да се съхранява далеч от пряка слънчева светлина. Препоръчително е отворената бутилка да се използва в рамките на шест месеца, защото след това може да има промяна във вкуса. И ако не използваме маслиново масло често, по-добре да заложим на по-малка разфасовка.

Чесън

Все някъде ни се подмята по една глава от този ароматен зеленчук. Най-добре е да го съхраняваме на тъмно и хладно за най-много три до пет месеца. В противен случай започва да изсъхва, да покълва или просто се разваля, което е съпроводено с доста неприятна миризма.

Картофи

При тях е лесно да разберем кога вече не са годни за употреба. Но за да избегнем развалянето им е добре да ги съхраняваме до две седмици в хладилника и до два месеца в шкафа. И е важно да не ги консумираме, когато са прораснали.

Защо лилавите сладки картофи са избрани за зеленчук на 2024 г.

Защо лилавите сладки картофи са избрани за зеленчук на 2024 г.

Хем вкусни, хем нестандартни

Бира

Когато съхраняваме бирата на стайна температура, тя не е задължително да се развали, но се ускорява стареенето и развитието на неприятни миризми. След около четири месеца топлината, светлината и въздухът могат да проникнат и през опаковката. Затова и тук важи правилото да не се презапасяваме или поне да държим бутилките на хладно, за да не останем неприятно разочаровани, когато ги отворим.