Добре знаем колко е важен качественият сън както за физическото, така и за психичното ни здраве. Но вероятно не сме се замисляли, че позицията, в която спим, е отговорна за много повече от това дали на сутринта ще ни боли вратът, гърбът или друга част от тялото.

Зaщо някои хора се нуждаят от по-малко сън от обикновеното

Зaщо някои хора се нуждаят от по-малко сън от обикновеното

И какво да не правим, ако не сме от тях

Повече разяснения за ефекта от позата, в която спим, ни дава консултантът по сън Лиза Артис, цитирана от Daily Mail. По нейните думи, лесно и ефективно можем да се справим например със запека, просто ако спим на лявата си страна.

По този начин се подпомага движението на храната и всичко ненужно и преработено от нея в храносмилателната система, с което се подобрява и отделителната функция на червата. С помощта на гравитацията отпадъците от тънките черва по-лесно преминават в дебелото.

Снимка 704094

Източник: iStock

И така можем да се справим със запека, дори без да използваме медикаменти. Също така ако страдаме от лениви черва е важно да избягваме да спим на дясната си страна или по гръб, защото това само може да влоши проблема, забавяйки изпразването на червата.

Консултантът по сън също така ни препоръчва да спим в поза ембрион или по гръб с леко свити крака, ако страдаме от инфекции на пикочните пътища, защото така намаляваме напрежението върху пикочния мехур. А съветът към жените, които искат да избегнат подобни здравословни проблеми, е да не спят с тясно и изрязано бельо.

Снимка 704093

Източник: iStock

Ако страдаме от камъни в бъбреците пък е препоръчително често да сменяваме позициите на сън. Причината е, че ако спим само на една страна шансът да се образуват камъни в конкретния бъбрек се увеличава. 

При киселинен рефлукс препоръчително е спането на лявата страна с леко повдигната горна част на тялото. Така стомашните сокове по-трудно ще тръгнат нагоре по хранопровода, което и предизвиква неприятното парене. 

Ако в момента сме с хрема и запушен нос, най-добре е да спим по гръб и с глава, повдигната на 45°, за да се избегне натрупването на секрет, който води до затруднено дишане и пристъпи на кашлица.

Защо е опасно да летим, ако имаме хрема

Защо е опасно да летим, ако имаме хрема

Не само защото може да заразим останалите

Ако пък имаме възпаление на ухото, не бива да спим на тази страна, от която е болката. И не по-малко важно е да спим достатъчно, за да може по-бързо да се справим с инфекциите и възпаленията.