Всички знаем колко важен е сънят за нашето здраве и правилното функциониране на организма. Стандартните препоръки на учените са да си набавяме между шест и осем часа на нощ - за да може и тялото, и мозъкът ни да се възстановят. Но, разбира се, всяко правило си има изключения. А в случая това са т.нар. елитни спящи.

Сънят и ефектът върху емоционалното ни състояние, когато е недостатъчен

Сънят ли е ключът към щастието

Ако нещо ни е криво, да не се чудим защо

Най-просто обяснено, това са хора, които имат генетична предразположеност за нужда от по-малко сън от обикновеното. Те се наспиват по-бързо, без това да влияе на качеството на съня или на живота им. Именно затова и неведнъж стават обект на научни изследвания, които търсят разликите между тях и "обикновените" спящи.

Четири до шест часа сън са напълно достатъчни на тези хора, за да функционират напълно адекватно и да не усещат недостиг на сън и почивка. Дори се оказва, че те са по-здрави по доста показатели от повечето хора - например имат по-нисък риск от когнитивни спадове и дегенеративни заболявания.

Снимка 697457

Източник: iStock

Според различни изследвания, тази особеност на съня и гените се среща при едва около 3% от населението на планетата. И тя е свързана с мутации в гените DEC2 и NPSR1, които водят до по-бавно натрупване на плаки в мозъка, пряко свързани с развитието на деменция и болест на Алцхаймер.

Сънят и рискът от деменция - колко рано се създава връзката между двете

Негатвите от липсата на сън, които идват след години

Защо проблемите със съня са вредни във всеки един момент

Учените поясняват, че докато при въпросната група хора по-малкото сън предпазва мозъка ефективно, при всички нас механизмът действа по различен начин. Затова и се нуждаем от качествен и достатъчен сън между шест и осем часа на нощ, за да може не само да бъдем активни и пълноценни, но и за да предпазим мозъка си от дълготрайна вреда, пише UCSF.