Навсякъде по света това лято е толкова горещо, че рекордите за топлина биват съвсем лесно счупвани. Днес, 25 юли, се очаква да бъде най-горещият ден от цялата седмица. Говорим за температури около и над 40 градуса по Целзий.

Какво може да ни се случи, ако не сменяме често филтъра на климатика

Какво може да ни се случи, ако не сменяме често филтъра на климатика

Не особено приятни неща...

В такива дни първосигнално всеки човек посяга към дистанционното на климатика, за да направи дома или офиса си едно по-приятно за пребиваване в следващите часове място. Но точно това може да се окаже грешка.

Според професор Кристи Еби от Центъра за здраве и глобална околна среда към Университета във Вашингтон, не трябва да живеем в изцяло климатизирани среди, в които температурата се поддържа ниска температура постоянно, защото по този начин телата ни така и не успяват да се аклиматизират към по-високите градуси.

Снимка 615747

Източник: iStock

"А това ще бъде все по-важно, докато се опитваме да се подготвим по-добре за по-топлото бъдеще", казва още професор Еби. Постоянната топлина пък крие някои рискове за здравето, които може и да не сме подозирали до момента.

При един здрав човек повишената телесна температура над 37.5 градуса крие рискове от увреждане на клетки, тъкани и органи. Способността на всеки човек да се термолегулира в условия на горещини зависи предимно от сърдечно-съдовата ни система и бъбреците.

Което означава, че постоянните жеги натоварват предимно тези две системи в тялото ни и в дадени случаи могат да ги доведат до колапс. Когато централната ни нервна система усети, че температурата на околната среда е висока, активира системи за регулиране на телесната температура. 

Снимка 625288

Източник: iStock

В резултат на това кръвоносните съдове се разширяват, за да може топлата кръв да се насочи от вътрешността на тялото към повърхността, за да се охлади. Затова и често се наблюдава спадане на кръвното налягане, което може да е много опасно за хората с ниско кръвно, пише The Washington Post.

За да компенсира този спад на кръвното налягане, сърцето увеличава скоростта на циркулиране на кръвта, като увеличава сърдечната честота, натоварвайки сърдечно-съдовата система. Ето защо според професор Кристи Еби при топлинни вълни около половината от смъртните случаи са свързани с несправяне на сърдечно-съдовата система. Инфарктите са такъв пример.

При много горещо време потърпевши могат да бъдат и бъбреците. Изпотяването е основният начин, по който тялото ни може да се охлади. Но този процес дехидратира тялото и ако изгубените течности не биват възстановени, това натоварва все повече бъбреците, които филтрират ненужната течност преди да я отстранят от тялото.

Снимка 627404

Източник: iStock

С течение на времето хроничната дехидратация и топлинният стрес могат да доведат до увреждане на бъбреците и до заболявания. Оказва се, че горещото време може да повлияе негативно и върху психическото ни състояние. В Америка при дни с екстремни топлини се наблюдава повишение на хоспитализацията на хора със специфични психични състояния, като разстройства на настроението и склонност към самонараняване.

Горещото време влияе негативно и върху съня, което също натоварва тялото. Проучване от миналата година показва, че заради глобалното затопляне човек губи по около 44 часа сън на година. Намаляването и влошаване на съня пък водят до отслабване на имунната система и повишаване на податливостта към възпаления и хронични заболявания.

Жегата и рисковете за здравето, които носят високите температури

Как жегите влияят на здравето ни

Вредите са повече, отлкото предполагаме

Положителното в цялостната картинка е, че телата ни могат да се приспособяват към повишените температури, но до един момент. Този процес се нарича топлинна аклиматизация и отнема около седем дни. Една от бързите реакции на телата ни е увеличаването на кръвната плазма и повишаване на изпотяването. В колкото по-добра физическа форма сме, толкова по-вероятно да се справим по-добре с жегите.