Лятото дойде с пълни сили и в последните дни се регистрират рекордно високи температури, а прогнозата за следващите е не по-малко притеснителна за всички, които трудно се справят с жегата. Дори да си мислим, че не сме сред тях, винаги трябва да имаме едно наум и да не я подценяваме, защото рисковете за здравето ни са много.
Когато телесната ни температура се повиши вследствие на прекомерно излагане на слънце, това може да доведе до топлинен удар, който си е спешно състояние. При него тялото ни спира да се охлажда адекватно, усещаме слабост и замайване, промяна в сърдечния ритъм.
Може да изпитаме и само изтощение или пък мускулни крампи, ако си позволим да спортуваме на открито в жегата. В подобни случаи престой в хладно помещение, студени компреси и студени напитки трябва да успеят да овладеят положение.
Източник: iStock
Ако обаче и след тях не се чувстваме добре, трябва да потърсим медицинска помощ, защото високите температури са опасни за сърцето и сърдечно-съдовата система и увеличават риска от инсулти и инфаркти. По-високият брой на подобни случаи се наблюдава с всеки градус увеличение на средните годишни температури.
Рисковете за здравето ни, които се увеличават непрекъснато заради глобалното затопляне, далеч не се изчерпват дотук. Има повишение на случаите на уринарни инфекции и камъни в бъбреците. Често жегата води и до влошаване на състоянието на хора, страдащи от психични проблеми като шизофрения. Нарастват и самоубийствата, и пристъпите на тревожност.
Източник: iStock
Увеличават се и случаите на агресия и насилие и това си има научно обяснение. При повишаване на телесната температура се наблюдава увеличаване на нивата на адреналин и други хормони, които водят до по-импулсивно държание, твърдят учените. Отделно е и чувството за дискомфорт, което ни изнервя.
В най-голям риск са най-възрастните и най-малките, защото те имат нарушена възможност за адаптация към високите температури и по-голяма вероятност да се дехидратират. Ако имаме хронични заболявания също трябва да се пазим повече през лятото и да ограничим престоя си навън.
Източник: iStock
Особено опасни са периодите, в които температурите и през нощта остават високи и това не дава възможност на тялото да се възстанови от жегата. Високите нива на влажност също я правят по-трудно поносима, припомня National Geographic.
Освен да не излизаме навън в най-горещите часове и да ограничим престоя и физическите упражнения на открито, не бива да забравяме да носим шапка и дрехи в светли цветове и леки материи. Важно е и да приемаме достатъчно количество вода през целия ден, а не по много наведнъж, за да може тялото ни да се хидратира адекватно в жегата.