Коледа! Най-после няколко почивни дни накуп, много вкусни блюда, срещи с приятели, вечери със семейството и безброй наздравици. Към всички тези неща върви и един неприятен бонус - петната, които остават след всякакви празнични дейности.
Вече се научихме как да премахваме онези от восък, но остава да се справим с отпечатъците от вино, шоколад, червило, както и смолата от коледната елха. Ето няколко изпитани метода за почистването им от Better Homes & Gardens.
Шоколад
Източник: iStock
Разбира се, че коледните празници са свързани и с много десерти. Когато шоколадът от тях се окаже върху дивана вместо в устата ни обаче е неприятно. За да го почистим, трябва да премахнем всички твърди парченца с помощта на тъп нож, а след това да обработим петното с микрофибърна кърпа, напоена с препарат за миене на съдове. Важно е да потупваме, а не да трием петното. Повтаряме процедурата, докато то изчезне.
Вино
Източник: iStock
Червеното вино върху килима или мебелите почистваме с газирана вода, която попива с чиста кърпа. При покривки и дрехи почистващият "препарат" е друг - първо накисваме за 30 минути в студена вода, след което нанасяме ябълков оцет върху петното. След още 30 минути перем по обичайния начин.
Червило
Източник: iStock
Не говорим за червило върху яката на съпруга, а за онова, оставено по текстилните салфетки, които ползваме за празниците. Почистваме го, като втриваме течен прах за пране и търкаме със стара четка за зъби. Оставяме да престои така 15 минути и пускаме за пране.
Пепел
Източник: iStock
Твърде вероятно е да прекарваме някои празничните дни на място с камина. Въпреки невероятния уют който носи, горящият огън има и неприятна черта - пепелта, която "лети" наоколо. Петна от сажди по килима чистим със сода за хляб - оставяме да преседи около час, след което почистваме с прахосмукачка. Ако петното е упорито, а килимът ни светъл, може да ползваме и кислородна вода - напояваме чиста кърпа и трием, докато то изчезне.
Борова смола
Източник: iStock
Ароматът на истинска елхичка в дома е несравним с нищо друго. Петната от смола обаче са едно от най-неприятните, с които трябва да се справим. Смолата трябва да е напълно изсъхнала преди да я изчегъртаме с тъп нож. Остатъка по дрехите премахваме с обезмаслител, след което перем на възможно най-високата температура в зависимост от материята. За килима пък може да използваме кърпа, напоена с чист спирт.