Всяка следваща година започваме с обещания за това какво искаме да постигнем през нея. Каквото и да фигурира в личния ни списък, има едно, което всеки жител на планетата трябва да направи - да живее малко по-осъзнато и устойчиво през 2023 г.

WWF България, кафявата мечка, есетрите, горите, опазването на природата и какво постигна организацията през 2022 г.

За мечките и хората на България

WWF България приключва поредна година с успехи в опазването на природата

За да разберем как да го постигнем, попитахме хората, които разбират от това. Експертите от WWF България ни дават конкретни съвети за различни сфери от живота, които ще ни осигурят едно по-зелено бъдеще.

Да ограничим консумацията на месо

Животновъдната промишленост допринася за загубата на биологично разнообразие и е основен източник на антропогенни емисии на парникови газове. Световната животновъдна индустрия произвежда повече парникови емисии, отколкото всички автомобили, самолети, влакове и кораби, взети заедно.

Снимка 591374

Източник: iStock

Докато смилат храната си, преживните животни отделят мощния парников газ метан. Така че намирането на начини да направим диетите си по-устойчиви е въпрос на продоволствена сигурност и обществено здраве.

Да ограничим ползването на личен автомобил

Пътническите автомобили са основен замърсител, отговарящ за 60.6% от общите емисии от сухопътния транспорт в Европа. Проблемът до голяма степен идва от факта, че превозват малък брой хора. Затова се търсят други решения като споделяне на автомобили, преминаване към обществен транспорт, използване на велосипеди или ходене пеша.

Снимка 454355

Източник: iStock

Да подобрим енергийната ефективност на дома си

  • Настройването на бойлера на оптималните 50-55°С намалява разхода на електроенергия. Промяната на подгряващата температура само с 5 градуса може да спести до 10% електрически ресурс.

  • Използването на пералнята на ниски температури пести ток. Загряването на водата използва 90% от изразходваната от този домакински уред енергия.

  • Водоспестяващи душови разпръскватели могат да намалят чувствително разхода на вода и енергия за затоплянето ѝ. С инвестиция до 20 лв. двама души могат да спестят 12.5 м³ вода и до 400 кВтч електроенергия, равняващи се на около 100 лв. годишно.

Да се противопоставим на нелегален дърводобив

Като част от работата му срещу нелегалния дърводобив, WWF разработва и мобилното приложение "Спаси гората". С негова помощ всеки, който стане свидетел на незаконни дейности или природни бедствия в гората, може да подаде сигнал. Приложението може да бъде изтеглено безплатно от Google Play.

"Спаси гората" дава възможност за подаване на три типа сигнал: за незаконна сеч, за камион с незаконна дървесина и за природно бедствие. След избора на сигнал, системата ни напомня да включим GPS-а на мобилното устройство, за да посочим точното си местоположение.

Налична е и опция за прикачване на снимки, видео или звукозапис. След това трябва да опишем накратко сигнала в специален прозорец на приложението, да въведем дата и контакти за обратна връзка. Ако поради липсата на интернет покритие не можем да изпратим сигнала в момента, това може да стане на по-късен етап, като в този случай трябва да използваме опцията "Запази". Бутонът "Изпрати сигнал" е последната стъпка от процеса.

Да засадим дърво

Ако засаждаме дърво в нашия двор или в градинка, най-добре да подберем плодно дръвче, което след време да осигурява храна за различни животински видове - дребни бозайници и птици, особено в по студените месеци на годината, когато храната в дивата природа не достига. Много подходящи за целта са различни сортове череша, ябълка, круша, вишня, слива, а може и диви представители на череша, круша, също и офика, киселица, джанка, орех.

В по-топлите части на страната подходящи видове за отглеждане в градините са смокиня, обикновен кестен, райска ябълка, нар. Те осигуряват плодове, които са предпочитана храна за обикновения сънливец, европейската червена катерица, различни видове кълвачи, дроздове, синигери, сойка, кос, а също и множество представители на безгръбначната фауна.