Алармата е звъннала и е време да ставаме от леглото. Обикновено още преди да го направим, сме се прозели поне веднъж. Същото правим в късния следобед, когато умората от деня ни натисне. Или пък след обяд с колегите, когато тонусът ни е спаднал.

9 неща, за които не сме и подозирали, че могат да бъдат заразни

9 неща, за които не сме и подозирали, че могат да бъдат заразни

От развод до смях

Всъщност каква е функцията на прозяването? Съществуват редица научни хипотези, но така и няма твърд отговор на този въпрос. Тази дейност се среща при почти всички гръбначни животни, сред които е и човекът.

Смята се, че е важна за оцеляването на вида. Но как точно? Хипотезата, че чрез прозяването до мозъка достига повече кислород, не е потвърдена. Както и тази, че прозявките служат за изостряне на вниманието.

Снимка 703339

Източник: iStock

Едно поне е ясно - когато се прозяваме, организмът ни преминава през смяна на циркадния ритъм. "Заразността" обаче е предимно човешка черта на прозявките, която се среща и при някои видове човекоподобни маймуни като шимпанзетата например.

Снимка 703340

Източник: iStock

Оказва се, че за последното роля играе емпатията - хора със социални разстройства като страдащи от аутизъм или шизофрения по-рядко се "заразяват" от прозявките на околните.

Снимка 703338

Източник: iStock

Някои учени заключават, че прозявките всъщност са именно социален механизъм, който ни прави част от групата. Но върху появата им влияят и фактори като умора, дишане и телесна температура, пишат Science Alert.