Помръдването на ушите вероятно изглежда като забавен парти трик, подобно на докосването на носа с език. Подобен тип способности често се смятат за природна даденост - или може да ги правим естествено, или изобщо да не можем.
Но ако има хора, които биха искали да придобият това умение, новините за тях са добри. Защото наистина биха могли да се научат да мърдат ушите си.
Според Даниел Щраус, професор по неврология в университетската болница в Саарланд, Германия, всеки може да започне да движи органите си на слуха, макар вероятно да са му необходими много тренировки и упражнения на специфичните ушни мускули.
Проучването на Щраус си поставя за цел да провери дали аудиостимулите могат да насърчат неволни движения на ушите. Според учения получените резултати могат да бъдат първата стъпка към това хората да използват в много по-голяма степен волевите движения на ушите си.
Източник: iStock
Някои животни - като кучета, котки, коне и зайци - могат да движат ушите си по желание, за да се фокусират по-добре върху определени звуци. Тази способност е полезна за избягване на хищници или за намиране на храна. Котките например имат 32 мускула във всяко ухо, докато човешкото ухо съдържа само три.
Има редица много примери за подобни рудиментарни структури - органи в човешкото тяло, които са загубили функциите си с течение на времето - като мъдреците и опашната кост. Учените все още спорят защо изобщо имаме опашна кост, като някои смятат, че тя е от важно значение, защото към нея са прикрепени връзки и мускули, докато други я смятат за напълно излишна.
А мъдреците, които някога са били използвани от предците ни за дъвчене на особено твърда храна, също вече не са необходими, макар все още да причиняват болка на милиони хора.
Източник: iStock
По подобен начин в хода на еволюцията хората са станали по-малко умели да движат ушите си по посока на определени звуци - нещо, което животните правят с лекота, защото това е необходимо за оцеляването им.
При човека, вместо да изчезне напълно, тази функция се е "вкаменила".
И така, според резултатите от изследването на Щраус всички ние имаме способността да мърдаме ушите и това движение може да бъде предизвикано от звук. Но тези движения са едва забележими. И все пак, има хора, които могат да ги движат по-лесно от други. А причината за това са мускулите и тяхната сила.
Според друго проучване, от 1949 г. човек може да движи ушите си, ако някой поне един от родителите му умее също да го прави, пише Live Science.
Но дали наистина някой е готов да отдели часове наред, за да се научи просто да върти ушите си доброволно, подобно на комедийната икона г-н Бийн, например. "Да, може би, при голямо желание, всеки може да се научи на това", казва професор Щраус.