Човешката еволюция е обект на изследване от векове. Но за науката продължава да има редица неизвестни, затова и усилията в тази област не спират. А едно от най-значимите открития в последните 50 години продължава да бъде това за Луси.

Човешката еволюция, мъдреците, допълнителните кости и как се променяме в последните години

По-малко зъби и повече кости - новата микроеволюция

Промените не спират

Индивидът е от вида Australopithecus afarensis, а неговият почти непокътнат скелет е открит в Етиопия през 1974 г. от учения Доналд Йохансон и негови колеги. И до днес Луси, както го кръщават откривателите му, е едно от най-важните открития като свързващото звено между първите същества, от които сме произлезли, и хората, каквито сме днес.

Смята се, че принадлежи към групата на хоминидите - древни примати, обитавали Африка преди 4.1 до 1.4 милиона години. Първоначално се смята, че конкретно Луси е на не повече от 1.75 милиона години - доста по-малко от най-далечните човешки наследници. Но по-късно, на базата на анализ на вулканични слоеве върху костите се установява, че възрастта й всъщност е почти двойна - 3.2 милиона години.

В резултат на продължителни археологически дейности учените откриват "пълен комплект" от кости, които дават информация колко близо до човека всъщност са били те - като започнем от челюстта със зъби и стигнем до факта, че са ходили на два крака, точно като нас. 

Tази възможност придобиват дори преди мозъкът им да увеличи своите размери, за да стане като нашия. Това е важно откритие, защото въпреки че физически Луси може да ходи точно като нас, мозъкът в черепа е не по-различен от този на шимпанзе. Според учения, този ход е правилният, защото ако с добре развит мозък се е придвижвал на четири крака, видът е щял да се възприеме за жертва, а не за хищник, и вероятно е нямало да оцелее, обяснява IFL Science.

А ако се чудим как палеонтолозите разбират, че откритият скелет е на женски индивид, Йохансон отговаря, че не е имал никакви съмнения в това още от момента, в който го е видял - най-вече заради размерите му. Докато в днешно време физическите различия между мъжете и жените не са толкова големи, в онези времена е съществувала полова дисморфия, изразяваща се в големи различия във формите и размерите на телата на индивидите от двата пола. А женските са по-малки, защото износването на деца и кърменето са енергоемки процеси, не са необходими и повече разхищения.

Въпреки че 50 години след откриването на Луси все още не е ясно от какво точно е починала (но надали е от нападение от хищник), нейното откриване продължава да ни помага да разбираме важни аспекти от човешката еволюция.

А Йохансон и колегите му се надяват в следващите 50 години неговите колеги да успеят да разгадаят въпросителните около средата на живот на Люси и нейните събратя, най-вече за да се разбере защо някои от тях са изчезнали, а други са успели да оцелеят.

Месото, човешката еволюция и щяха ли да оцелеят хората, без да го консумират

Щяхме ли да сме това, което сме, без месо

Homo erectus, големите мозъци и еволюцията

Интересно е и да се разбере в кой момент и при какви условия мозъците на хоминидите започват да растат и да се развиват - процес, който започва преди около 2 милиона години. Изследванията продължават и до днес, а реконструкция на скелета, изложена в музея Hessisches Landesmuseum Darmstadt показва как най-вероятно е изглеждала Луси в действителност, обяснява National geographic. И все сам може дa прецени дали прилича повече на примат или на човек.