Кухненската гъба е от съществено значение, за да поддържаме съдовете вкъщи чисти. Често обаче я използваме не само за миене на чинии и прибори, но и за премахване на мръсотиите и по други замърсени повърхности.

Кухненската гъба и как да я почистваме така, че да няма микроби и вируси

Кухненската гъба - развъдник на микроби и вируси

Няколко идеи как да я почистваме правилно

Така се получава стряскащ резултат - в една кухненска гъба място могат да си намерят до 45 милиарда микроби на квадратен сантиметър.

Всъщност гъбата е идеалната среда за развитието на бактерии. Мокрим я често, рядко изсъхва правилно и в резултат на това слоеве от бактерии могат да се натрупат по нея. Според проучване, публикувано през 2017 г., по една кухненска гъба могат да бъдат открити до 362 вида бактерии.

Снимка 595007

Източник: iStock

Защо обаче се получава така, че бактериите се развиват толкова активно именно по нея? Отговорът всъщност е доста логичен - "захранваме" ги с храната, която остава по гъбата. А понеже мием съдовете си предимно с топла вода, осигуряваме на бактериите и уютно местенце за размножаване.

Снимка 595006

Източник: iStock

Всичко дотук може и да звучи плашещо, но в действителност за щастие не е чак толкова. Бактериите върху кухненските гъби не са патогени, те няма да ни разболеят. Може най-много да замиришат лошо, но е малко вероятно да съдържат вредни за здравето бактерии.

Въпреки това е добре да поддържаме добра хигиена в кухнята. Това включва и редовната смяна на кухненската гъба. Препоръчително е да заменяме старата гъба с нова на всяка една до две седмици.

Клавиатура, телефон, тоалетна чиния и къде има повече бактерии

Кое е по-мръсно - клавиатурата или тоалетната чиния

Шокиращи количества бактерии

А в случай че я ползваме по-често от обикновено, индикатор, че е добре вече да я сменим, е появата на лоша миризма или лигави участъци, съветват от epicurious.