Храните и напитките, които консумираме, влияят на цялостното ни здраве, включително на функцията на всички органи в тялото ни. С напредването на годините мозъкът ни също остарява, а деменцията е често срещано заболяване при възрастните. Но намаляването на риска от него обаче няма как да стане без да приоритизираме здравето си. А това включва и правилният подбор на напитките, които пием, и храните, които ядем.
За флавоноидите учените не наскоро са установили, че оказват благоприятно въздействие върху функцията на мозъка. Ново широкомащабно проучване обаче оценява как богатите на флавоноиди храни и напитки влияят върху общия риск от развитие на деменция при застаряващото население. И правят заключението кои конкретни храни и напитки имат най-голяма полза за намаляването на риска от деменция.
За целите на изследването учените събират данни за хранителните навици на повече от 120 000 британци, като се фокусират върху приема на основни флавоноиди: антоцианини, флаван-3-оли, флавоноли и флавони. Наред с това е измерено и количеството флавоноиди в консумираните порции храни като ябълки, грозде, портокали, грейпфрут, чушки, лук и черен шоколад.
От всички храни и напитки, авторите на изследването заключават, че най-голяма полза за намаляването на риска от деменция имат горските плодове, чая и червеното вино.
Източник: iStock
Според другите ключови изводи на учени са, че най-значимото намаляване на риска от развитието на деменция се наблюдава, когато дневният прием на богати на флавоноиди храни е 11 порции. Това означава, че можем да предпазим мозъка си, като всеки ден консумираме по две от следните: 70 грама горски плодове, една чаша червено вино и/или пет чаши чай.
Учените установяват също, че увеличеният прием на флавоноиди е благоприятствал най-много хора със симптоми на депресия и хипертония. Освен това значително намаляване на риска от деменция е отчетен при хора с повишен генетичен риск от развитието на болестта.
Източник: iStock
Освен че ни помагат да се грижим за здравето на мозъка си, флавоноидите са полезни със своите флавоноидни антиоксиданти, като улавят свободните радикали, които са причинители на възпаления и хронични заболявания. С този антиоксидантен ефект флавоноидите помагат да намалим увреждането на клетките.
Предвид всички тези ползи, здравните експерти не се колебаят да препоръчат консумацията на повече храни и напитки, богати на флавоноиди. Сред тях са вече споменатите горски плодове, но също и спанак, броколи, соеви зърна, ябълки, какао, дори и подправките риган и канела, пише Real Simple.