Колкото и да не ни се иска, точно както нашите тела, и зъбите ни се поддават на промените, свързани с възрастта. Но какво се случва със зъбите ни с всяка годинка, която трупаме зад гърба си. Преди да отговорим на този въпрос, нека първо се информираме от какво са направени зъбите.

Короната на зъба е покрита с твърда емайлова обвивка, която обгражда по-мек, кафяв дентин, който предпазва централно разположената пулпа.

Емайлът е сложна тъкан от крехки, групирани като пчелна пита нишки, които взаимодействат със светлината, за да направят зъбите да изглеждат опалесциращи (перлени, млечни).

Бели или жълти зъби - професионално избелване и грижи или просто генетика

Защо някои хора имат по-бели зъби от останалите

Въпрос на грижа или просто генетика

Дентинът под емайла образува по-голямата част от зъбната корона и корена и е изграден от колаген, минерал, вода и протеини. Колагеновите нишки са изтъкани, за да се разтягат и пружинират, за да предотвратят напукване и счупване на зъбите, когато смиламе и дъвчем.

Снимка 646773

Източник: iStock

Пулпата има кръвоносни съдове и нерви, които комуникират с останалата част от тялото ни. Вплетени в минерала на дентина и колагена те са малки, свързани помежду си каналчета, образувани от специализирани клетки, наречени одонтобласти, които се установяват около пулпата, след като зъбите ни се оформят напълно.

Паста за зъби и десет неочаквани начина, по които можем да я използваме у дома

10 неочаквани приложения на пастата за зъби за дома

Безценният помощник за лесно почистване

Всеки зъб съдържа ограничен брой одонтобласти, за разлика от постоянно допълващите се специални костни клетки, които се обновяват.

Как се променят зъбите ни с възрастта

Неспособни да се обновят, зъбите ни стават крехки и склонни към счупване, тъй като дентинът губи еластичността си. Това е по-често при зъби със съществуващи пукнатини, големи пломби или лечение на коренови канали.

Снимка 646771

Източник: iStock

С времето външната повърхност на емайла изтънява, за да разкрие относително непрозрачния дентин, който потъмнява с напредване на възрастта. Дентинът потъмнява, защото колагеновата тъкан се втвърдява и свива, а течността в тубулите се изпълва с минерал.

Одонтобластите продължават да образуват дентин вътре в зъба, за да намалят полупрозрачното пулпно пространство. Увеличаването на дентина прави зъбите ни да изглеждат непрозрачни и изолира от усещане за горещо и студено. 

Здрави зъби, бели зъби и няколко трика, с които да поддържаме по-хубава усмивка

Как да имаме по-здрави и по-бели зъби

Няколко прости трика, с които да поддържаме сияйна усмивка

Частиците от храна и напитки запълват микропропуски и свързани с възрастта фини пукнатини, които се движат нагоре и надолу по емайла, за да обезцветят и оцветят. 

Снимка 646770

Източник: iStock

Ако искаме да запазим зъбите си здрави за по-дълго време, необходимо е да избягваме да ги ползваме като "работни инструменти" или пък да отваряме опаковки. Освен това е важно да заменим липсващите зъби с мостове, импланти или добре поставени протези, за да поддържаме захапката си. От съществено значение е и да пазим емайла си, да лекуваме заболяване на венците, както и да увеличим слюнката си, която предпазва от киселинни атаки, изплаква зъбите ни и има антибактериални свойства за намаляване на ерозията (образуването на дупки), пише Science Alert.