Сигурни сме, че има много почиталите на ястията с патладжан и добре знаем защо това е така. Има и много рецепти за това как да приготвим по различни начини този плод (да, плод е, а не зеленчук, също като домата).

Имам баялдъ, припадналият от удоволствие имам и други истории около името на ястието

Защо ястието имам баялдъ се казва така

Някой май е припаднал от удоволствие

Без значение дали ще печем на фурна, гриловаме на скара или сотираме в тиган, най-често желаем крайният резултат да е следният - хрупкава коричка и кремообразна сърцевина. Това обаче не е чак толкова лесно за постигане, защото има някои тънкости.

Вера Фабиан, която е собственик на фермата Ten Mothers Farm, казва пред Food & Wine, че тайната на хрупкавата коричка се крие в градусите, на които готвим патладжана. Според нея температурата винаги трябва да бъде висока, за да постигнем желания резултат.

Снимка 681138

Източник: iStock

Също така трябва да внимаваме с рязането, защото дебелината също е от значение. При термична обработка патладжанът се свива, затова не бива да го режем на прекалено тънки слайсове или кубчета.

Тук идва и големият въпрос за посоляването на патладжана преди неговото приготвяне. Повечето хора го правят, за да излезе от него евентуалния горчив вкус, който може да има. Но се оказва, че това не е нужно, защото повечето сортове патладжан, които се предлагат, не горчат.

Снимка 681177

Източник: iStock

Но солта остава наш приятел, ако искаме да постигнем хрупкавина. Предварителното осоляване на патладжана извлича част от соковете и влага в него. И по този начин ни позволява да постигнем така желаната хрупкава повърхност. 

Невероятната история на чушките - откъде произхождат и как се разпространяват по целия свят

Невероятната история на чушките - откъде произхождат и как се разпространяват по целия свят

Сезонът на печените чушки е тук, затова се гмуркаме дълбоко в историята на този зеленчук

След като нарежем патладжана на желаните парчета го поставяме върху кухненска хартия и щедро го поръсваме със сол. Осолен той трябва да поседи поне 30 минути. Преди да пристъпим към готвене трябва да го подсушим добре с кърпа или кухненска хартия.

Снимка 681173

Източник: iStock

Ако не разполагаме с половин час, има и по-бърз метод. Просто трябва да го потопим във вода, в която предварително сме разтворили сол. След 15 минути можем да изплакнем, задължително подсушим и пристъпим към готвене.

Ползите от консумацията на патладжан

Ползите от консумацията на патладжан

Ето защо да го добавим към менюто си

Колкото до кората на патладжана, тя е ядлива, а от Food & Wine съветват, че при по-малки патладжани можем да я оставим и тя дори да придаде допълнително вкус към ястието. Но при по-едрите кората може да е по-дебела и жилава, така че е по-добре да я махнем.