Докато учените спорят за какво точно и колко точно е полезно кафето, ние бихме заключили, че и тук от голямо значение е количеството, което консумираме. А, оказва, се, има значение и кога го правим.

Тези, които пият кафе, не са като онези, които не пият

Тези, които пият кафе, не са като онези, които не пият

Как напитката променя чревната микрофлора

Учени от Tulane University в Ню Орлеънс анализират данните от наблюдение, продължило от 1999 до 2018 г., в което участват над 40 хиляди души над 18-годишна възраст. Някои от тях пият кафе, други - не, или пък предпочитат безкофеиновите му варианти. И тук за пръв път акцентът е не върху самата консумация или количеството, а върху времето, в което се приема кофеиновата напитка.

Открояват се две основни групи - на тези, които пият кафе сутринта, и тези, които пият през целия ден. След 10-годишен период на наблюдение се установява, че смъртните случаи сред всички са общо 4295 - повечето от сърдечно-съдови заболявания и малко по-малко от рак. 

Снимка 698159

Източник: iStock

А интересният извод в случая e, че смъртността пo тези две причини е по-висока сред тези, които имат навика дa пият кафе по всяко време на деня, не само сутрин. Затова и учените предполагат, че ползите от напитката за сърдечно-съдовата система са на лице, само ако я консумираме в първите часове след събуждане.

В сравнение с тези, които въобще не пият кафе, групата на сутрешните му фенове има 16% по-нисък риск от преждевременна смърт по каквато и да е здравословна причина и 30% конкретно от сърдечно-съдови заболявания. А при тези, които пият кафе и на обяд, и следобед, и привечер, това намаление в риска не се наблюдава, обяснява CNN.

Снимка 698158

Източник: iStock

Прави се и пояснението, че ако пием кафе сутрин, няма значение дали е кофеиново или безкофеиново, както и дали e само една, три или дори повече чаши. Така и да приемем цялото ни необходимо количество за деня в рамките на часовете до обяд излиза по-полезно, отколкото да го разделим на няколко части през деня.

Още една добра причина да започваме деня си с кафе или чай

Още една добра причина да започваме деня си с кафе или чай

Според ново изследване

И тъй като изводите са на базата на продължително проучване, учените смеят да твърдят, че са напълно достоверни. А обяснението е, че консумацията на кафе в следобедните и вечерни часове може да доведе до нарушение в циркадните ритми и нивата на някои хормони като мелатонина. Когато неговите стойности са ниски, това може да доведе до по-високи нива на кръвното налягане и повече оксидативен стрес, което пък увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.