По-скоро вредно или преди всичко полезно е кафето е спор, който в научните среди се води от доста дълго време. В полза и на двете твърдения има достатъчно изследвания и доводи, но сякаш никой от тях не е готов да промени нагласата на истинските кафе маниаци, които не могат да си представят да не започват деня си с една ароматна чаша от него.
Е, сега, за тяхна радост, кофеиноватa напитка си печели още една положителна точка в актива. Според ново изследване на учени от Washington University School of Medicine, пиенето на кафе оказва значителен ефект върху чревната микрофлора и неговите консуматори имат значително повече чревни бактерии от тези, които не пият.
Този извод е на базата на обширно международно проучване, с което отново се споменават ползите от кофеиновата напитка - като намаляванe на риска от диабет тип 2, рак и други заболявания. Тези ефекти се дължат преди всичко на полифелолите в кофеина, но зависят пряко и от червата, където протича метаболизма на веществото.
Източник: iStock
А за да докажат, че кафето има много по-голямо влияние върху чревната микрофлора, отколкото повечето храни, учените анализират десетки хиляди проби - и на хора, които пият кафе ежедневно, и на други, които въобще не пият. И така се установява, че има пряка връзка между този навик и наличието на бактериите от вида Lawsonibacter asaccharolyticus, изолирани във фекални проби.
Тези, които редовно пият кафе, имат цели осем пъти по-голям брой от тях в сравнение с другите, които не приемат кофеиновата напитка. И това е резултат, който е валиден за хора по целия свят, тъй като взетите проби са представителна извадка, пише Nature.
Учените все още не могат да кажат категорично какъв точно е ефектът от въпросните бактерии, но се смята, че по-големият им брой може да е свързан с част от положителните ефекти от кафето. И със сигурност предстоят още изследвания, които да установят конкретно как чревната микрофлора се променя към добро благодарение на кафето, както и ефектите от това.